Vinní sme všetci. Telefón nabíjame väčšinou večer, keď ideme spať a často sa stáva, že ho na nabíjačku pripojíme, keď je úplne vybitý. Je to však správne správanie alebo by sme sa k telefónu mali správať inak? Poďme sa pozrieť na to čo na to hovorí expert a aké nabíjanie je najlepšie
Keď necháte telefón na nabíjačke aj cez noc, nič sa nedeje. „Telefónu to nejak extrémne neublíži,“ hovorí Shane Broesky, spoluzakladateľ spoločnosti Farbe Technik, ktorá vyrába príslušenstvo pre nabíjania. „Váš telefón je skutočne inteligentný. Keď sa nabije tak vie, ako zastaviť prísun elektriny čím sa chráni pred prebitím,“ vysvetľuje.
Zatiaľ teda všetko v poriadku, že? Aj napriek tomu má však neustále pripojenie telefónu k elektrickej sieti neblahé účinky. Jedným z nich je neustále klesajúca kapacita batérie.
„Lítium-iónové batérie na zvýšenú teplotu nereagujú dobre čo spôsobuje pomalé znižovanie ich kapacity. Rovnaký princíp platí aj vtedy, keď na telefóne máte puzdro, ktoré zabraňuje tepelnej výmene medzi telefónom a okolitým vzduchom. Trpí hlavne batéria,“ dodal Shane.
Inými slovami, keď idete nabíjať telefón, dajte dole puzdro, inak škodíte batérii.
Existuje optimálny spôsob, akým nabiť telefón?
„V tých najideálnejších podmienkach by ste telefón mali držať nabitý medzi 50 % a 80 %. Tento stav nabitia batérie umožňuje najideálnejší chod, ktorý zároveň chráni lítium-iónový akumulátor pred postupným odumieraním. Kľudne nabíjajte aj niekoľkokrát za deň, telefónu to neuškodí.“
Častejšie nabíjanie namiesto jedného dlhého je teda pre smartfóny, resp. ich batérie oveľa lepšie. Pochopiteľne, nie je to niečo čo mnohí z nás cez pracovný deň vedia dodržať. Ak ale áno, tak to majte na pamäti.
Čomu sa vyhnúť?
„Veľkým ohrozením pre batériu je počet nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus je to, keď telefón nabijete z 0 na 100 %. Každá batéria má len obmedzený počet týchto cyklov,“ konštatuje Shane.
Možno ste si už pri starších telefónoch všimli, že po roku či dvoch sa jeho výdrž batérie rapídne znížila. Pravdepodobne za to môže práve dosiahnutý počet nabíjacích cyklov.
Nakoniec, podľa štúdie Lawrence Berkeley National Laboratory by ste mali zo zásuvky po nabití vybrať aj samotnú nabíjačku. Tá totiž ročne môže pri nič nerobení spotrebovať aj 4 € elektriny.
Tak si to zhrňme
- Vždy používajte originálne nabíjačky a káble, poprípade výrobky od certifikovaných výrobcov
- Dávajte pozor na prehriatie telefónu. Počas nabíjania v noci dajte dole kryt
- Pre čo najdlhšiu výdrž batérie udržujte telefón medzi 50 a 80 % nabitia
- Nenechávajte telefón úplne sa vybiť a následne nabiť sa na 100 %. Batérii to škodí
No je to zujímavè,pretože môj staručký Note2 po 6 rokoch nabíjania,len keď mal cca 10%Kapacity a cez celú noc,baterka aj dnes drží 2..2.5dňa.Stále originál.To sú moje pznatky z nabíjania.Žeby v roku 2012 boli kvalitnejšie baterie ako dnes?Kto vie….
Nebol na nule ved. Nabijak si ho tak, ako poradili.
Nerozumiem, že či si chcela povedať 🙁
Alžbeta chcela povedať, aby ste si najprv dobre prečítali čo je v článku uvedené… nie z 10 na 100%, ale z nuly .. teda celkom vybitého mobilu ?
Milan
Absolútne súhlasím.
Ja mám dva Gakaxy Note4 so zhodným obsahom a nastavením, pre každý mám 3 baterky a externú nabíjačku. Na jednom Note4 nabíjam 10 až 100%, na druhom hocijako. A bezpochyby je je výrazne lepšia výdrž batérií na prvom Note4, kde nabíjam od 10 do 100%. Takže tí tzv.experti tvrdia, že čo sa Babe snilo, to sa Babe stalo.
Na všetkom sa šetrí
Potreboval by som vedieť či je zle keď sa nabíja byť na internete či to kazí baterku alebo čo ,a či nevadí že som kúpil k Nokie kábel rýchlo nabíjajú či aj z certifikátom kvalitu za 7euro.dakujem
Niektore clanky su tak na dve veci… Vseobecne po 500 cykloch sa znizuje kapacita baterie. To je skoro rok a pol… A neznizuje sa dramaticky. Kto ma mnes smartphone viac ako dva roky???
Takze rady clanku su, pri 51% baterie prestante vyuzivat mobil a urychlene vyhladajte nabijacie miesto a neprekracujte nabijanie nas 80% lebo vas mobil ma potrebu vas vyzivat pre svoje potesenie.
Ja pojdem druhou cestou. Budem mobil vyuzivat pre svoje potesenie a po roku je aj tak zrely na vymenu minimalne obrazovky, tak popri tom vymenim aj baterku. A za pol roka aj tak mam novy.
Ten čo ten článok písal a aj jeho „expert“ sú úplný imbecili a dokazuje to len to že nemajú žiadne skúsenosti! Najlepšie je telefón nabíjať VŽDY OD 0% DO 100%. Ja to tak robím už niekoľko rokov a zdravie batérie si už viac ako 2 roky držím na hladine cez 90%. Kamaráti nabíjajú rovnaký telefón práve tak ako sa tu píše, teda viac krát za deň a batéria telefónu je po 2 rokoch úplne na odpis lebo nič nevidrží. Celý článok pravdepodobne vznikol len za účelom aby ľuďom ukázali ako treba zničiť batériu a aby každú chvíľu investovali do kúpy novej batérie. Tento článok si zaplatil asi nejaký servis, ktorý potrebuje vymeniť viac batérií v telefóne.
Tiez potvrdzujem, ze to co je v clanku je zrejme somarina. Odjakziva nabijam vzdy z cca 10-15% na 100%, velakrat som nechal mobil na nabijacke aj celu noc, velakrat som ho vybil az tak ze sa mi vypol…a fony roznych znaciek mi pri takomto pouzivani vydrzali zakazdym cca 3 roky.
Dobrý deň. Lítium-polymérové a ionové batérie obsahujú tekutý elektrolit ktorý sa pri nabíjaní vyšším prúdom dokáže poriadne zahriať, zväčšiť objem a niekedy až prasknúť obal batérie a na vzduchu sa vznietit ( viď kauza Samsung s9). Zmeny štruktúry materiálu vo vnútri batérie sú nevratné. Dnešné nabíjačky využívajú technológiu pôvodne od Qualcommu ktorú každý výrobca nazýva inak. Fast charge, quick charge, rapid charge…. Pri nabíjaní batérie od nízkeho prahu nabíjania (0%) dokáže takáto nabíjačka ladovať batériu až 30W čo spôsobuje veľké zahrievanie už do tých 30% podľa modelu. Pokiaľ človek pokračuje v nabíjaní tak teplota batérie úmerne času rastie a elektrolit sa vysušuje a niekedy aj evaporuje do obalu batérie. Je to vždy boj s teplotou. Úplne najhoršie je ak niekto hrá 3d hry na mobile a zároveň ho nabíja. Okrem ničenia batérie extrémnou teplotou ktorá tam je do 5 min sa degradujú guľôčkové matrice spojov (bga) pod čipom. Je tu riešenie, ktoré zatiaľ výrobcovia v mobiloch nedokážu implementovať. Niektoré kvalitné nabíjacie stanice chladia nielen vlastné výkonové tranzistory ale aj batérie. Automobil Tesla bol testovaný bez aktívneho chladenia batérie a vydržal o 1/3 menej cyklov.