Spánok je prirodzená záležitosť pre takmer všetky zvieratá a ľudí. Pohodlná posteľ nás nabije a pripraví na ďalší deň. Čo však naše telefóny? Ako to s nimi funguje a prospieva im vôbec nabíjanie cez noc?
Keď si po celom dni pripojíš telefón na nabíjačku a zaspíš, batéria v ňom sa bude nabíjať približne hodinu a pol až dve. Podľa toho, aký máš telefón a akou technológiou disponuje. Potom ju softvér odstaví od ďalšej „šťavy,“ aby ju náhodou neprebil a nespôsobil bombovú senzáciu (*badum tss*).
Teplota je rovnako dôležitá
Je to však všetko, čo je dôležité? Ani zďaleka! Pri batériách je rovnako dôležitá teplota, pri ktorej fungujú. Celkom presne to zmerali šikovné hlavičky z Battery University a výsledky vôbec nie sú povzbudzujúce. Potvrdil sa totiž predpoklad, že nechávať si telefón v puzdre alebo pod vankúšom sa vôbec nevypláca.
Batéria totiž pri vyššej teplote stráca svoju kapacitu. Tak napríklad, pri 25 stupňovej teplote sa kapacita batérie po roku zníži na 80 %, pri 40 stupňoch na 65 % a pri 60 stupňoch len na 60 %. To sú celkom veľké straty na životoch kapacite.
Jednoduché riešenie
Dáta zároveň prezradili, že pre optimálnu životnosť batérie by ste ju mali držať v rozmedzí od 40 % do 80 % nabitia, čo však, ako iste dobre vieš, neprichádza do úvahy. Telefóny predsa majú slúžiť nám a nie my im, no nie?
Jedno si však zober k srdcu. Ak si dáš telefón nabíjať cez noc, dopraj mu čerstvý vzduch. Vyber ho z puzdra a polož ho na miesto, na ktorom sa nezahreje. Stolík by mal stačiť, spodná strana vankúša určite nie.