Riaditeľ spoločnosti Huawei predviedol na pódiu dnešného podujatia nové vlajkové lode Huawei P20 a Huawei P20 Pro, pri ktorých vyzdvihoval (okrem iného) ich fotografické schopnosti. Obzvlášť sa venoval absolútnej špičke portfólia, verzii P20 Pro.
Riaditeľ dnes vo francúzskom Paríži doslova vytiahol eso z rukáva (z náprsného vrecka saka). Foto schopnosti vlajkovej lode, z ktorej bol očividne aj sám riaditeľ nesmierne nadšený, porovnával s nedávno predstavenou konkurenciou Samsung Galaxy S9+ a modelom iPhone X od Apple.
Rozdiel v prezentovaných fotografiách z jednotlivých modelov bol v niektorých prípadoch veľký. Huawei P20 Pro je prvým smartfónom na svete s trojitou zadnou kamerou, ktorá má impozantné parametre.
Riaditeľ spoločnosti Huawei často spomínal profesionálnu fotografiu, ku ktorej sa smartfón priblíži vďaka špičkovému hardvéru a rovnako špičkovému softvéru.
Hlavný z trojice optických snímačov má rozlíšenie 40 Mpx, čo je už samo o sebe poriadne veľa. Počet pixelov ale ani tak dôležitý nie je. Samotné pixely sú však veľmi veľké (1,55μm), ako aj senzor samotný (1/1.7″), vďaka čomu zachytia viac svetla. Svetlo je pre kvalitu fotografie podstatné a Huawei P20 Pro má o 22 percent väčšie pixely ako Samsung Galaxy S9+ (1,22μm).
40 Mpx snímač je farebný a z trojice snímačov na zadnej strane mu patrí pozícia v strede. Nad ním sa nachádza 8 Mpx snímač s objektívom s optickým priblížením. To je trojnásobné.
Tretí snímač sníma čiernobielo a má rozlíšenie 20 Mpx. Jeho úlohou je zachytiť čo najviac detailov a zaznamenať hĺbku ostrosti, ktorá je dôležitá pri snímaní portrétov a vlastne čohokoľvek, čo má byť v popredí s neostrým pozadím (tzv. bokeh). Jedinečný hardvér uzatvára predná kamera, ktorá taktiež dostala nálož pixelov. Má ich až 24 miliónov, teda 24 Mpx.
Inžinieri vďaka inováciám dosiahli extrémne hodnoty citlivosti na svetlo. Huawei P20 Pro je citlivý na maximálnej úrovni ISO 102400, vďaka čomu si môže podať ruky s mnohými DSLR fotoaparátmi. Samsung Galaxy S9+ a iPhone X zvládajú citlivosť na najvyššej úrovni ISO 6400, čo je jednoducho neporovnateľné.
Samsung Galaxy S9+ má stále najnižšiu clonu f/1.5. Huawei P20 Pro má pri 40 Mpx snímači clonu f/1.8, pri snímači s teleobjektívom clonu f/2.4 a pri monochromatickej 20 Mpx jednotke nižšie f/1.6. Rozdiel vo veľkosti snímačov a samotných pixeloch je ale taký veľký, že o niečo vyššia clona nehrá rolu.
Aj technológia priblíženia, tzv. zoom, je výnimočná. Využiť môžete spomínané čisté 3-násobné optické priblíženie alebo až 10-násobné digitálne priblíženie. Akousi kombináciou oboch technológií je 5-násobné hybridné priblíženie.
[irp posts=“23987″ name=“Slepý FOTO test: Samsung Galaxy S9+ vs. Huawei Mate 10 Pro“]
Okamžité zaostrovanie pomocou lasera je možné do vzdialenosti 2,4 metra. Zaujímavo pôsobí konštantné ostrenie na pohybujúci sa objekt. Systém predpovedá smer pohybu snímaného objektu, napríklad zástavy vo vetre. Na objekt je tak zaostrené nepretržite. Zapôsobila tiež demonštrácia nulového oneskorenia uzávierky, ktoré bolo naozaj takmer nulové.
Tieto funkcie zužitkujete pri akčných záberoch, okamžitých momentkách alebo pri fotografovaní pohybujúcich sa objektov. Huawei pokračuje v spolupráci so spoločnosťou Leica. Model P20 Pro využíva optimalizáciu teplôt farieb na úrovni pixelov, ktorá je známa ako Leica Color.
Softvér
Na nič vám je perfektný hardvér, ak nemáte aj rovnako dobrý softvér. Čo dokáže umelá inteligencia s mobilnou fotografiou sme videli pri smartfóne Huawei Mate 10 Pro, ktorý bol predstavený ešte v minulom roku.
Umelá inteligencia sa v modeloch P20 zakorenila ešte hlbšie. Sofistikovaný systém rozpozná viac ako 500 situácií a scén v 19-tich kategóriách, ktorým nastavenia fotoaparátu okamžite prispôsobí. Smartfón ihneď rozpozná napríklad vodopád, skupinovú fotku, selfie jednotlivca, dokument, ohňostroj, sneh…veľa, veľa vecí.
Umelá inteligencia pomáha aj so stabilizáciou obrazu. Kombinácia optickej stabilizácie s elektronickou stabilizáciou a umelou inteligenciou dostala pomenovanie AIS. Stabilizácia má byť natoľko dokonalá, že nočné fotografie vyhotovíte aj bez statívu. Zatiaľ nie je jasné, akú dĺžku expozície technológia znesie.
Pri dlhších expozíciách to ale bez statívu určite nepôjde. Stabilizáciu skôr oceníte pri momentkách, fotografovaní v pohybe alebo pri 4K videu. Mimochodom, k dispozícii je aj štýlové super slow-mo so snímkovaním 960 FPS. Šéf Huawei nespomenul rozlíšenie, čiže sa dá predpokladať, že ide o záznam v HD 720p kvalite. V nastaveniach by sme ale mali nájsť aj 480 FPS pri FHD 1080p rozlíšení.
Pokročilý softvér sa tiež zameriava na redukciu šumu. Ten eliminuje prekrytím niekoľkých, rýchlom v slede zaznamenaných fotografií. Technológiu oceníte hlavne pri snímaní pri vyšších hodnotách ISO. Platí, že čím vyššie ISO, tým vyšší šum.
Huawei P20 Pro má podľa hodnotenia DxOMark najlepší fotoaparát na svete a lacnejší Huawei P20 sa nachádza v jeho tesnom závese na druhom mieste.
Informácie v texte vychádzajú z prezentácie predstaviteľov spoločnosti. Skutočným prínosom významných inovácií si budeme istí až po praktickom testovaní v reálnych podmienkach, ktoré pripravujeme.
Huawei P20 Pro
https://youtu.be/CXfOZpe4Uww
Skoda ze nema IP68 ale len IP67. Ale inak riadna masina.