Na internet sa dostali ďalšie citlivé informácie, ktoré sú súčasťou dokumentov od slávneho whistleblowera Edwarda Snowdena. Americká bezpečnostná agentúra podľa nich zameriavala pozornosť i na transakcie v prvej kryptomene na svete, v takzvanom Bitcoine.
Bitcoin ich však zaujímal až tak, že nakoniec hackli softvér služby, ktorá svojim používateľom sľubovala anonymitu. The Intercept tomu hovorí strategický zdroj informácií, vďaka ktorým mali agenti prehľad nad tým, od koho a ku komu putujú digitálne mince.
„Hoci sa agentúra zaujímala aj o niektoré konkurenčné kryptomeny, Bitcoin je prioritou, uvádza interná správa NSA z 15. marca 2013.“
Chceli ich osobné dáta
Uniknuté dokumenty dávajú jasne najavo, že NSA prejavovala enormný záujem o naozaj, ale naozaj podrobné informácie. O tých, ktorí používali Bitcoin a boli predmetom ich záujmu, vedeli asi všetko, čo o nich i chceli vedieť.
Medzi žiadanými dátami vraj figurovali ako „heslá k používateľským účtom“, tak aj „internetová aktivita alebo MAC adresy“ vrátane „internetových adries, sieťových portov a časových pečiatok“.
OAKSTAR a MONKEYROCKET
K tomu, čo potrebovali vedieť, sa mali dostať skrz špionážny program OAKSTAR a jeho súčasť MONKEYROCKET. Jednoducho filtrovali internetové dáta a sledovali komunikáciu. A aby mohli mať pod kontrolou tak ozrutné množstvo dát, do svojich plánov zahrnuli i vysoko-sofistikovaný vyhľadávací systém XKeyScore, o ktorom sme už čo-to počuli.
Dokumenty zároveň označujú ako MONKEYROCKET aj vyššie spomínanú službu, ktorá je populárna predovšetkým v Číne či Iráne. Svoju činnosť popritom všetkom považujú za boj s terorizmom, o čom svedčia slová z uniknutej dokumentácie od Snowdena.
Internet paranoiacs drawn to Bitcoin have long indulged fantasies of American spies subverting the booming, controversial digital currency. It turns out they were on to something. https://t.co/lohDUL6OBS
— The Intercept (@theintercept) March 20, 2018