Experti na vesmír predpokladajú, že čínska vesmírna stanica Tiangong-1 padne na Zem už niekedy tento víkend. Zhodli sa aj na tom, na ktoré miesta sveta by mohli dopadnúť jej časti.
Podľa posledných predpokladov sa vesmírna stanica zmení na ohnivú guľu v zemskej atmosfére okolo 31. marca až 2. apríla. Kozmická loď je však nekontrolovateľná, a tak by mohla spadnúť kdekoľvek medzi 43. stupňom severne a tiež aj južne od rovníka. Stanica sa rúti rýchlosťou 7 km/s a šanca, že by trafila nejakého človeka, je menšia než výhra v jackpote. Dr. Ailor tvrdí: „Padne niekde v rozmedzí týchto dvoch rovnobežiek. Môže padnúť naozaj kamkoľvek sa jej zapáči.“ Miesta vyznačené žltou farbou sú však v ohrození o niečo viac.
Je ťažké určiť, kedy presne na Tiangong-1 zrúti na Zem, keďže denne vykoná až 16 obehov okolo Zeme a pri každom oblete prelieta nad inou časťou zemského povrchu. Zároveň vesmírna stanica stráca výšku a keď sa dostane bližšie k našej planéte, gravitácia ju pritiahne. Po stratení všetkej energie sa následne začne rútiť k Zemi.
Vedci varujú pred vysoko toxickým nákladom vesmírnej stanice
Kozmická loď podľa vedcov slúžila aj ako vesmírne laboratórium a na jej palube by sa mohol nachádzať vysoko toxický náklad v podobe korozívnej látky nazývanej hydrazín. „Pre vlastnú bezpečnosť sa nedotýkajte žiadnych trosiek, a ani z nich nevdychujte výpary,“ varuje Aerospace. My sa však obávať nemusíme. Trosky z čínskej vesmírnej stanice by sme na Slovensku nájsť vôbec nemali.