Británia sa postarala o najnovšiu inováciu v oblasti vesmírneho priemyslu. Vytvorili nový satelit, ktorý budú môcť rekonfigurovať priamo na obežnej dráhe v reálnom čase.
Británia jednoznačne zaujala postoj, v ktorom si uchmatla pozornosť medzinárodných partnerov. Satelit Eutelsat Quantum je postavený firmou Airbus a bude prvým, ktorý bude obohatený o rôzne zaujímavé a prospešné funkcie. Operátori ho budú môcť priamo zo Zeme rekonfigurovať v reálnom čase a taktiež prispôsobiť frekvenciu a plochy Zeme, ktoré bude satelit pokrývať.
Je extrémne flexibilný a jeho masová výroba by mohla pomôcť v boji proti vesmírnemu odpadu
Na to, aby ste dokázali sledovať plavbu lode oceánom, potrebovali by ste aktuálne niekoľko lúčov z rôznych satelitov, ktoré by sme našli v okolí našej planéty. Prečo? Každý lúč pokrýva totiž len určitú časť územia. Britský satelit je v tomto však technologickou revolúciou. Na to, aby sledoval rovnakú loď na rovnakej ceste si vystačí úplne sám a to len s jediným lúčom.
To ale nie je jediná výhoda. Tradičné satelity sú vyrábané zákazkovo, čo ich síce robí jedinečnými, ale menej prispôsobivými. Satelit Eutelsat Quantum by však bol vyrábaný podľa reprodukovateľného štandardu, čo znamená, že by sa mohol vyrábať aj hromadne. To by mohlo aspoň sčasti vyriešiť otázku vesmírneho odpadu a zlepšiť prístup k satelitným technológiám.
Schopnosti nového modelu sú naozaj sľubné. Do vesmíru by sa mal dostať niekedy v roku 2019 a jeho životnosť by mala byť 15 rokov. Je však isté, že Británii sa podarilo podať ambiciózny výkon.