Pokrokové OLED displeje pre iPhone X vyrába kórejský Samsung, presnejšie divízia Samsung Display. Táto divízia mala tento rok dodať Apple 40 miliónov kusov displejov pre iPhone X, no nestane sa tak.
Apple iPhone X sa nepredáva tak, ako sa očakávalo, a preto došlo k zníženiu produkcie displejov o rovnú polovicu. Podľa analytikov z Nikkei má tak Samsung na krku doslova nadbytok obrazových panelov, čo vyúsťuje do hľadania nových odberateľov.
Aj keď to možno vyzerá, že sa o výnimočne kvalitné displeje Samsungu strhne bitka, nemusí to tak byť. OLED displeje sú totižto drahé, a to poriadne. Pre porovnanie, bežný LCD displej je asi o 40 – 50 percent lacnejší.
Ak by ste chceli svoj smartfón vybaviť OLED obrazovkou od Samsungu, jeden kus aj s dotykovou vrstvou by vás stál viac ako 100 amerických dolárov. Aj toto je jeden z dôvodov, okrem iných, prečo je iPhone X taký drahý.
Apple je dôležitým zákazníkom Samsungu. Okrem OLED panelov pre iPhone X dodáva kórejský gigant aj LCD displeje pre iPhone 8 Plus. Postupné zoštíhlenie výroby o 20 mil. kusov OLED displejov logicky ovplyvní hospodárske výsledky a očakávané výnosy. Pokiaľ si teda obrazovky nenájdu nového zákazníka, ktorý by straty aspoň sčasti vykryl.
Ak sa Samsungu nebude dariť nájsť odberateľa pre drahé OLED obrazovky, bude musieť ísť s cenou dole, čo bude v konečnom dôsledku výhodné pre konečných spotrebiteľov. Samsung v súčasnosti ovláda takmer 95 percent trhu s OLED obrazovkami menších rozmerov.
[irp posts=“7996″ name=“Aký je rozdiel medzi 120 Hz displejom Sharp a 60 Hz AMOLED panelom od Samsungu?“]
S tlakom na ceny a rozšírením dokonalejšej technológie pomôže rastúca konkurencia. OLED displeje už vyrába divízia LG Display a nezaostávajú ani čínski výrobcovia. Do klubu sa tiež pridá Sharp alebo JDI, firma, ktorú vlastní Sony, Hitachi a Toshiba.