Predstavitelia zaľudnenej Číny sa pochválili novým prostriedkom, ktorý im pomáha s vykonávaním dohľadu nad verejným poriadkom. Špeciálne okuliare od tých bežných slnečných nemajú ďaleko a dokážu rozpoznávať tváre.
O sci-fi novinke ako z Orwellovho románu informoval čínsky spravodajský servis v znení prestížneho magazínu Wall Street Journal.
Okuliare dokážu hľadanú osobu identifikovať behom okamihu, a to aj vtedy, ak sa pohybuje vo veľkom dave ľudí. Proces identifikácie je automatizovaný a neporovnateľne presný. Členovi bezpečnostnej zložky alebo polície, ktorý má okuliare nasadené, sa len stačí pozrieť do davu a okuliare spravia zvyšok.
Kamera v okuliaroch vyhodnocuje podrobné črty a rozmery tváre, vrátane ich hĺbky. Niečo ako FaceID v Apple iPhone X. Zaznamenané údaje systém následne porovná s databázou hľadaných osôb, kriminálnikov, či napr. nezvestných ľudí.
Špeciálne okuliare nie sú iba teóriou. Bezpečnostné zložky ich úspešne otestovali v teréne na železničnej stanici najľudnatejšieho mesta strednej Číny nazývaného Čeng-čou (Zhengzhou).
Okuliare pomohli odhaliť šesť osôb, ktoré boli zapojené do vážnejších porušení miestnych zákonov. Okrem toho okuliare identifikovali 26 osôb, ktoré cestovali pod falošnou alebo nejednoznačnou identitou.
Okuliare majú zaznamenané dáta s čím porovnávať. Čína už roky zbiera biometrické údaje o svojich obyvateľoch a pýši sa tiež najväčšou sieťou bezpečnostných kamier na svete. Hlavnou výhodou technológie je nesmierna presnosť a rýchlosť.
Hľadaná osoba dokáže v zaľudnených oblastiach a centrách ľahko splynúť s davom a uniknúť. Okuliare sú nástrojom pre hliadky, ktoré operujú na hraničných priechodoch, pri dopravných uzloch alebo iných miestach so zvýšeným pohybom osôb.
Vzhľadom na pomery a politický režim v krajine je na mieste kritika. William Nee z organizácie Amnesty International v dodatku pre The Wall Street Journal vyjadril obavy nad všadeprítomnosťou čínskeho dozoru.
Technológia by totižto mohla uľahčiť monitorovanie politických disidentov, etnických skupín a menšín.
Koncept okuliarov Google Glass tak nakoniec našiel využitie. Kým Google pomocou nich napríklad natáčal videá z priameho pohľadu parašutistov, čínsky náprotivok sleduje obyvateľov.