Nikon je spoločnosť známa tým, že svoje fotoaparáty dokáže dohnať takmer k dokonalosti. V posledných rokoch to je viditeľné hlavne na počte celkových používateľov. Jej najväčším konkurentom je Canon, ktorý síce stále dominuje trhu, minimálne čo sa počtu zákazníkov týka, Nikon však nezaháľa a inovuje možno rýchlejšie, než jeho najväčší nepriateľ. Jedným z ich najnovších kúskov je model D500, priama náhrada za populárny D300S, ktorý bol predstavený ešte v roku 2009.
Nikon D500 nie je najnovšou zrkadlovkou s APS-C senzorom, zároveň nie je ani úplne najstaršia. Určená je pre amatérov, ktorí pomaly ale isto prechádzajú do poloprofesionálneho sveta. Je určená pre ľudí, ktorí chcú naplno využiť menší, lacnejší senzor na maximum. Inými slovami, je to všestranná pomôcka, ktorú ocení nejeden majiteľ.
Základná výbava
- Senzor: APS-C CMOS, 20,9 Mpx
- Displej: 3,2-palcový, vyklápací (nie otáčací), 2 359 000 bodov
- Video: 4K
Megapixely nie sú všetko
Zaujímavým bodom, ktorého sa radi chytajú mnohí ľudia sú určite megapixely. D500 ich má menej (20,9 Mpx), než iné novinky, ktoré Nikon predstavil. Tie môžu fotiť snímky až do rozlíšenia 24 Mpx. Treba sa však opýtať sám seba. Chcem, aby fotky vyzerali krajšie aj pri inom, než ideálnom osvetlení alebo idem fotky tlačiť na billboardy? Predpokladám, že väčšina z vás zvolí prvú možnosť, čo znamená, že menej megapixelov vám úplne stačí. Každý jeden pixel na senzore je totiž väčší a schopný poňať viac svetla.
Vďaka procesoru EXPEED 5 dokáže Nikon D500 cvakať rýchlosťou 10 snímok za sekundu, a to až do počtu 200 odfotených RAW súborov (pri 14-bit bezstratovej kvalite). Potom sa mu zaplní buffer (vyrovnávacia pamäť) a fotenie sa spomalí. Okrem toho dokáže natáčať 4K video, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadaná vlastnosť. Zatiaľ všetko perfektné!
Vo výbave nechýba ani nový 180 000 pixelový RGB senzor, ktorý zabezpečuje presné meranie, nastavovanie vyváženia bielej a taktiež pomáha pri zaostrovaní tým, že dokáže odhadnúť, na čo sa pozeráte. Šikovná vecička.
D500 dokáže natáčať 4K video (3 840 x 2 160) pri 30p/25p/24p až po dobu 29 minút a 59 sekúnd, čo je v porovnaní s D5, ktorý dokáže natáčať len 3-minútové úseky poriadny rozdiel. Pri Full HD sa môžeš tešiť na 60p/50p slow-motion. Priamo v kamere nechýba ani možnosť 4K UHD časozberného videa, čím ušetríš nielen nervy, ale aj čas. Nakoniec, veľkú pochvalu získava aj elektronická redukcia vibrácií, čo pomáha hlavne vtedy, keď natáčaš bez statívu.
Podobne ako jeho veľký brat D5, aj D500 ponúka 3,2-palcový displej, ktorý je citlivý na dotyk. Na rozdiel od D5 ho je dokonca možné využiť na zadanie bodu pre automatické zaostrenie. Stačí sa dotknúť miesta kam chceš, aby D500 zaostril a on to spraví.
Nikon do D500 pochopiteľne nahral aj funkcionalitu SnapBridge, ktorá prepojí telefón a smart zariadenie tvojho výberu cez Bluetooth alebo Wi-Fi. Stačí ho raz pripojiť a obrázky potom budú lietať z fotoaparátu do telefónu jedna radosť. Potom ich môžeš rovno zdieľať na tebou určenú platformu.
Cieľom D500 však nie je nahradiť fotoaparát v tvojom mobile. D500 je určený pre ľudí, ktorí to s fotením myslia vážne a chceli by svoje umenie posunúť o krôčik ďalej. Dôkazom je fakt, že v D500 nájdete 2 sloty pre pamäťové karty – jednu SD a druhú XQD.
Konštrukcia
- Materiál: Zliatina magnézia
- Odolnosť: Odolný voči vode a prachu
- Váha: 860 gramov
D500 možno nemá tak kvalitnú konštrukciu ako D5, je však určite kvalitnejší, ako model, ktorý nahrádza – D300S. Nikon spravil všetko pre to, aby si D500 mohol používať takmer za každého počasia, že sa radšej vzdal vstavaného blesku, len aby bol fotoaparát robustnejší. A ja som za. Toto nie je fotoaparát, ktorý vytiahneš raz či dvakrát do roka, a to len vtedy, keď ťa mamka požiada, aby si odfotil rodinnú oslavu. Toto je fotoaparát pre ľudí, ktorí fotografiou žijú a stále hľadajú spôsoby, akým sa prejaviť.
Konštrukcia je vytvarovaná skutočne perfektne. Som zvyknutý na bezzrkadlovky, ktoré sa v žiadnom prípade nedržia takto pohodlne.
Ku všetkým funkciám mám pri používaní jednoduchý a veľmi príjemný prístup a aj keď som potreboval niečo na rýchlo nájsť, pomohol mi šikovný ovládač (joystick). Hodil sa napríklad pri nastavení bodu pre automatické zaostrenie. Veľmi šikovné riešenie, ktoré som si okamžite zamiloval.
Nikon si pri D500 zvolil optický hľadáčik, ktorý pokrýva 100 % obrazu alebo 98 %, keď fotíš v 1,3x priblížení. Je vidieť, že si dali záležať, všetko je krištáľovo čisté, aj keď musím povedať, že som sa pri elektronických hľadáčikoch rozmaznal natoľko, že na optický by sa mi zvykalo už len veľmi ťažko.
Automatické zaostrovanie
Pracovať s D500 bola naozaj radosť, a to hlavne vďaka jeho schopnosti ostriť. Na vysokú úroveň sa dostáva vďaka 153 bodom ostrenia, z čoho až 99 je krížových. Veľmi pekná štatistika! Hlavný zaostrovací bod (stredový) je citlivý do -4EV, zatiaľ čo ostatné body sú citlivé do -3EV, čo z D500 robí perfektný fotoaparát aj pre nočné výpady.
D500 si však užijú aj fotografi športu či iných rýchlych akcií. Pri zaostrovaní je fakt rýchly a hlavne presný.
Výkon
Počas môjho krátkeho, no celkom dôkladného testovania som nenarazil na problémy spojené s automatickým vyvážením bielej alebo inými automatickými systémami. Takéto základné veci som nechával výhradne v rukách fotoaparátu a zakaždým som bol spokojný. Tak, ako pri každom fotoaparáte je aj pri D500 potrebné, aby ste si nastavenia vždy overili či už vlastnými očami, tak aj histogramom, ktorý vám o tom, čo fotíte často povie viac, ako vlastné oči. Párkrát som sa už pri nastavovaní spálil, práve využitím šikovných funkcií, akým histogram jednoznačne je tomu môžete predísť.
Ako som už spomenul, D500 je schopný fotiť 10 snímok za sekundu až do počtu 200 (pri RAW), keď sa fotenie spomalí až nakoniec zastaví. Vyrovnávacia pamäť následne postupne prenesie všetkých 200 záberov na microSD alebo QXD kartu a môžeš začať odznova. Čo sa výdrže batérie týka, vydrží fotiť dlhšie, než ty. Nikon tvrdí, že je schopná zaznamenať 1 240 snímok. Až takto podrobne som to neskúmal, takže budem musieť veriť Nikonu. Batéria však s výdržou problém nemala.
Kvalita fotografií
Nikon D500 ma veľmi príjemne prekvapil. Po dofotení so Sony A7r II som do ruky chytil D500 a bol nielen pohodlnejší, ale aj robil krásne zábery. Pri pozeraní fotiek v Adobe Lightroom sa mi potvrdilo to, čo som očakával. Fotky boli ostré, farby krásne a dynamický rozsah na veľmi vysokej úrovni.
Digitálny šum pri jeho natívnom rozsahu citlivosti taktiež nerobil žiadne problémy. Keď sa náhodou nejaký objavil, stiahnuť ho v Lightroome nebol žiaden problém. Horšiu kvalitu som začal pozorovať až pri ISO 6 400, čo sa však dalo pekne upraviť. Keď nad tým tak premýšľam, fotografie do ISO 12 800 boli stále použiteľné. Vyššie by som však nešiel.
Verdikt
Nie som síce profesionálny fotograf a preto túto recenziu neberte z hľadiska vedecky presného postupu. Fotenie ma ale baví, nacvakaných mám niekoľko stotisíc fotiek a viem, čo od fotoaparátu potrebujem a ako by sa mal správať. Na D500 som sa tešil, keďže Nikon nie je moja silná stránka a chcel som to zmeniť. Lepší fotoaparát som si ani nemohol vybrať. Ide o perfektný kúsok, ktorému sa potešia mnohí nadšenci fotografie, ktorým sa nechce investovať do full frame modelu, akým je napríklad D5.
Nebuď jeden z tých, ktorý si povie, že 20 Mpx senzor je horší ako 24 Mpx senzor. Zníženie rozlíšenia senzoru so sebou prináša množstvo výhod, ktoré oceníš pri každodennej práci. Ak však zvažuješ kúpu D500, určite o tom dobre vieš.
Digitálny šum si fotoaparát stráži viac než decentne. Svojim spôsobom použiteľné sú aj zábery pri ISO 102 400 (rozšírené ISO), no musíš mať rád takýto štýl.
D500 ponúka všetko to, čo by zrkadlovka strednej triedy ponúknuť mala. Kvalitnú konštrukciu, dobrú ochranu pred prírodnými živlami, rýchly procesor, kvalitný senzor a dokonca aj 2 sloty na pamäťové karty. Lebo ak niečo fotíš, nech to máš radšej okamžite zálohované.
Najväčšou konkurenciou pre D500 je bez akýchkoľvek pochýb Canon EOS 7D Mark II. Predstavený bol síce ešte v roku 2014, ponúka rovnaké rozlíšenie a funkcionalitu. Z môjho osobného pohľadu je však D500 dominantnejší v azda všetkých aspektoch.
Úplne amatérska recenzia, keď sa nerozumiete do fotakov, radšej nepíšte o nich, nespecifikovana redukcia vibrácií, či je na čipe, alebo na objektíve, k celému testu nebolo nikde povedané akým objektívom sa testovalo, pri ostrosti spraví objektív extrémne veľa, a porovnávať Sony R7 II s aps-c zrkadlovkou? Príde mi to celkom smiešne , nabudúce k fotkám aspoň aj použitý objektov, keďže tie fotky sú nič moc (až na poslednú) ale myslím že je to objektívom