Je to tak. Elon Musk sa vzdáva pozície predsedu neziskovej výskumnej spoločnosti pre umelú inteligenciu OpenAI. Prečo? Podľa jeho slov sa chce vyhnúť budúcemu možnému konfliktu.
Organizácia OpenAI však v utorok vo svojom blogu uviedla, že generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX síce už nebude predsedom, no stále bude projekt podporovať.
„Keďže sa Tesla čím ďalej, tým viac a viac zameriava na umelú inteligenciu, tento krok pomôže eliminovať potencionálne budúce konflikty pre Elona,“ tvrdí OpenAI.
Výskum umelej inteligencie bol v poslednej dobe zväčša dominovaný obrovskými tech spoločnosťami ako Google a Facebook. Cieľom je vytvoriť stroje, ktoré dokážu vnímať ich prostredie a plniť širokú škálu každodenných úloh, ktoré boli doteraz zvyčajne vykonávané ľuďmi.
Musk povedal, že Tesla používa „narrow AI“, vďaka ktorej bude ich softvér autopilota schopný vykonávať rozhodnutia priamo počas obmedzenej autonómnej jazdy bez prítomnosti šoféra.
Umelá inteligencia ako hrozba
Musk založil open-source AI spoločnosť spolu so Samom Altmanom, prezidentom startupu Y Combinator, už v roku 2015, aby sa zachoval ďalší vývoj umelej inteligencie. Za posledné roky sa umelá inteligencia až drasticky vyvinula, čo vo veľa ľuďoch zanecháva obavy: Stroje vybavené tou najlepšou super-smart technológiou môžu byť neskôr veľkou hrozbou pre ľudstvo.
Dokonca aj tí najväčší priemyselní velikáni, ako Musk alebo spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates sa obávajú, ako ďaleko môže umelá inteligencia zájsť a aké to môže pre nás znamenať hrozby.
V auguste 2014 Elon vyslovil obavu, že umelá inteligencia môže byť ešte nebezpečnejšia, než jadrové zbrane. K tejto téme taktiež prispel aj známy fyzik, Stephen Hawking.
Tesla na výzvu o komentár od Muska zatiaľ neodpovedala.