O tom, že by si nemal používať lacné príslušenstvo pre nabíjanie telefónu sa popísalo už veľa. Vždy treba využívať originálny adaptér, ako aj káblik, inak to môže dopadnúť veľmi zle. Svedčí o tom aj prípad 12-ročného chlapca, ktorého jeho telefón vážne zranil.
Pri použití neoriginálneho príslušenstva môžeš čeliť riziku poruchy smartfónu, ktorá sa často prejaví dosť tragicky. Ublížiť ti pritom nemusí len smartfón, ale aj klasický „hlúpy“ telefón, ktoré sú dnes už skôr raritou, než bežnou výbavou ľudí.
Presvedčil sa o tom aj malý chlapec, ktorý si nabíjal telefón značky Hua Tang VT-V59. Ten neskôr odpojil z nabíjačky a chcel skontrolovať aktuálny čas. Telefón potom vybuchol, čo spôsobilo okamžitú amputáciu jedného z jeho prstov. Rodičia ho okamžite vzali do nemocnice, kde chlapca museli ošetriť aj na ďalšie zranenia.
Telefón totiž po explodovaní do svojho okolia rozprskol plastové črepy, ktoré skončili aj v tvári malého chlapca. Ovplyvnené mal hlavne pravé oko. V izbe bol spolu s malým nešťastníkom aj jeho brat, ktorému sa nič nestalo.
Podľa informácií zo servera China News si mal chlapec telefón nabíjať, potom ho odpojiť z nabíjačky a skontrolovať čas. Telefón potom bez akéhokoľvek dôvodu explodoval.
Chlapcovi museli urýchlene ošetriť hlavne ruku, keďže hrozilo, že mu odumrú aj zvyšné prsty. Kým sa však chirurgovia rozhodli či sa budú venovať najskôr oku alebo ruke, prešlo neskutočných 14 hodín. Samotná operácia trvala ďalších 5 hodín. Rekonvalescencia chlapca však našťastie prebieha bez ďalších komplikácií.
Čerešničkou na torte tohto príbehu je aj fakt, že akonáhle sa jeden z operujúcich doktorov dozvedel, že rodina chlapca nemá peniaze, daroval jej 7 000 čínskych juanov, čo je v prepočte 891 €.
Tento článok znie ako reklama na „genuine“ (drahé) príslušenstvo – hoci všetci vieme, to „noname“ je vyrábané v tej istej fabrike, len nad kontingent predaný značkovému výrobcovi. Samozrejme sa môže vyskytnúť aj vadný „noname“ – tie notebooky, smartfńy – ale aj lietadlá – čo zdokumentovane horeli však všetky boli značkové (konkrétne: notebooky – Hewlett Packard, smartfóny – Samsung, lítiové akumulátory v lietadlách – Boeing).
Každopádne je ale zrejme blbosť aby akumulátor v mobile vybuchol a odtrhol prst – ako na obrázku.
Prečo :
1) podľa roentgenovej snímky muselo ísť o vojenskú výbušninu vysokej brizancie (pentrit, hexogen), keďže došlo k roztrhnutiu kosti (brizancia je rýchlosť detonačnej vlny) – u bežných
priemyslených výbušnín by sa odtrhol prst v klbe
2) detonačná vlna potrebnej brizancie by mobil rozdrvila a zmenila o na prach
3) ak telefón explodoval po ukončení nabíjania, nabíjačka s tým už nič nemala
4) lítiová batéria dokáže začať horieť, ale nedokáže explodovať, lebo ak dôjde k prebitiu a začne plynovať, plyny hravo roztrhnú mäkkú, metalizovanú plastovú fóliu, v ktorej je akumulátor („batéria“) zabalený. Okrem toho je tam je minimálne jedna tlaková poistka
Jediná vec, ktorú poznám, čo dokáže spôsobiť popísané zranenia je vojenská, či priemyselná rozbuška. Ručný granát by mu odtrhol celú dlaň, aj tvár a rozprášil mobil – samotná rozbuška je však malá (valček priemeru cca 1cm a cca 5 cm dlhý), no vysoko brizantná a v dotyku s prstom ho v pohode roztrhne, lebo tkamivo nemá časť ustúpiť. Účino tlakovej vlny však veľmi rýchlo klesá so vzdialenosťou, tkaže mobil ešte trocha poškodila, oko už len náhodou (črep) a už vo vzdialenosti pol metra nemala žiaden účinok.
Takže chlapec sa zrejme hral s rozbuškou a pokúsil sa to zvaliť na mobil. Rodičia zavetrili možnosť vycucnúť poisťovňu, tá sa ich však elegantne zbavila skrz neoriginálne príslušenstvo …
No čo, neznie táto verzia pravdepodobnejšie ?