Premena nepitnej vody na pitnú nie je dnes absolútne žiadnym problémom. Problém tkvie iba v tom, že bežné filtračné procesy vyžadujú nákladné technologické vybavenie a sú zbytočne komplexné. Preto mnohí z nás pijú to, čo by piť rozhodne nemali.
Čerstvý vedecký pokrok z Austrálie môže ale už čoskoro všetko otočiť k lepšiemu.
Miestni vedci zo spoločnosti CSIRO totiž dokážu vďaka použitiu špeciálneho vlákna z materiálu s názvom grafén čistiť znečistenú vodu za podstatne nižšie náklady a zároveň aj cez podstatne jednoduchšiu techniku. Odborníci jej hovoria Graphair.
Spomínané grafénové vlákno v sebe obsahuje takzvané „nano-kanáliky“, ktoré sú pri premene nepitnej tekutiny na pitnú až tak efektívne, že nezáleží na tom, o ako veľkom znečistení hovoríme. Problém nebol ani s vodou z prístavu v Sydney.
„Graphair je z pohľadu realizácie lacnejší, rýchlejší a ohľaduplnejší k životnému prostrediu, pretože jeho primárnou zložkou je obnoviteľný sójový olej,“ píše Engadget, pričom zároveň cituje jedného z členov vedeckého tímu, doktora Dong Han Seo.
„Všetko, čo potrebujeme, je teplo, náš grafén, membránový filter a malé vodné čerpadlo. Dúfame, že v budúcom roku začnú terénne testy v rozvojových krajinách,“ uviedol nadšene na margo ich úspechu.
Graphene film makes dirty water drinkable in a single step https://t.co/hREUJ2pWvm
— Engadget (@engadget) February 15, 2018