Výskumníkom sa podarilo za pomoci výdobytku modernej doby odhaliť starobylé ruiny vzájomne prepojených miest civilizácie Mayov. Tie boli až do použitia špeciálnej laserovej technológie skryté pod korunami stromov a pod hustým porastom v džungli stredoamerickej Guatemaly.
Takzvaný LiDAR (Light Detection And Ranging) umožnil archeológom vidieť tam, kde bolo doteraz z lietadla vidieť takmer iba samú zeleň. Časť z čerstvo nájdeného megamesta síce trčala, no keďže je v porovnaní s tým, čo po novom objavili, iba slabým odvarom, odrážali to aj pomerne nepresné domnienky odborníkov.
Ako píše National Geographics vo svojom exkluzívnom článku, „rozsiahla a vzájomne prepojená sieť starobylých miest bola domovom pre niekoľko miliónov ľudí viac, ako sa pôvodne domnievalo.“
„Snímky z LiDARu jasne ukazujú, že celý tento región bol akýsi osídľovací systém, ktorého rozsah a hustota obyvateľstva bola značne podceňovaná,“ prezradil na margo významného objavu Thomas Garrison, špičkový archeológ z Ithaca College, ktorý si digitálne technológie, ako je napríklad táto, nevie pri vykonávaní svojej profesie vynachváliť.
Na vyhotovenie snímok laserového skenovania použili dáta z mapovania viac ako 2 100 kilometrov štvorcových rezervácie, vďaka čomu objavili „cez 60-tisíc domov, paláce a dokonca aj vyvýšené diaľnice“.
The interconnected network of ancient Maya cities was home to millions more people than previously thought https://t.co/0E0FafOyRR
— National Geographic (@NatGeo) February 1, 2018