Nové systémy založené na umelej inteligencii dokážu diagnostikovať rakovinu pľúc a ochorenie srdca podstatne presnejšie, než ľudskí doktori. Nová umelá inteligencia má potenciál ušetriť miliardy dolárov, resp. eur a zachrániť tisíce životov.
Umelá inteligencia alebo „AI“ sa už v zdravotníctve párkrát mihla. Teraz je pripravená pomôcť doktorom s diagnostikou rakoviny pľúc a ochorenia srdca. Kardiológovia sú jedni z najšikovnejších ľudí na Zemi, nie sú však neomylní. Pri interpretácii výsledkov z rôznych testov má byť ich úspešnosť 80 %, čo je veľmi slušné číslo. Ide však práve o zvyšných 20 %, kde AI preberá žezlo.
Rýchlejší a presnejší, než doktori
Tím výskumníkov z nemocnice John Radcliffe v Oxforde vyvinul Ultromics, diagnostický systém založený na umelej inteligencii, ktorý je presnejší, než doktori. Výskumníci ho vytrénovali na 1 000 srdcových skenoch pacientov, ktorých liečil primár Paul Leeson. Umelej inteligencii zároveň povedali či títo pacienti nakoniec mali problémy so srdcom, alebo či boli zdraví.
Potenciál pre ušetrenie miliárd
To však nie je všetko, vo svete je aj nový systém Optellum navrhnutý tak, aby dokázal diagnostikovať rakovinu pľúc na základe analýzy pľúcnych skenov. Systém sa už objavil aj v niekoľkých testoch, v ktorých dokázal, aký je účinný. Podľa výskumníkov dokáže diagnostikovať až 4 000 pacientov ročne rýchlejšie, než doktori.
TIP: Umelá inteligencia Google sa sama naučila hrať šach a porazila najlepších ľudí aj stroje
Systém Optellum by mohol v prípade, ak by bol nasadený v Spojených štátoch a Európe zdravotníctvu ušetriť až 10 miliárd libier ročne.