Solárna elektráreň, ktorá sa nachádza len 100 metrov od sarkofágu prekrývajúceho vybuchnutý reaktor je takmer hotová. Podľa informácií, ktoré sú nám dostupné by mala do miestnej siete dodávať 1 MW energie.
Výbuch, ktorý nastal 26. apríla 1986 patrí spolu s Fukušimou k dvom najväčším jadrovým pohromám histórie. Cieľom nového projektu v Černobyle je premeniť miesto nešťastia na miesto, ktoré bude svetu pomáhať.
„Táto solárna elektráreň môže pokryť spotrebu stredne veľkej dediny,“ uvádza šéf spoločnosti Solar Chernobyl, Yevgen Varyagin. Elektráreň je tak schopná zásobovať približne 2 000 domácností.
Radiácia v okolí Černobyľu je tak silná, že podľa výpočtov vedcov bude trvať až 24 000 rokov, kým tam budú môcť začať žiť ľudia. Smrteľná radiácia sa pritom schováva hlavne v zemi.
Najväčší podiel na elektrárni, resp. na tom, že bol tento projekt vôbec možný má kovový sarkofág, ktorý zabraňuje úniku ďalšej radiácie. Nainštalovali ho ešte v roku 2016, keď nahradil pôvodný, betónový sarkofág. Novšia konštrukcia znížila hodnotu unikajúcej radiácie na jednu desatinu.
Solárna elektráreň zaberá plochu približne 16 000 metrov štvorcových a pozostáva z 3 800 solárnych panelov. Vzhľadom na to, že kopanie či vŕtanie je v Černobyle prísne zakázané sú solárne panely uložené na betónových doskách.
„Kúsok po kúsku chceme černobyľskú zónu využívať. Nemusí to byť čierna diera v strede Ukrajiny,“ opisoval projekt Varyagin.