Umelý ostrov obklopený poľami veterných turbín by mal existovať niekedy v roku 2027. Elektráreň takejto podoby bude poháňať až šesť okolitých európskych krajín.
Podporovateľ projektu, holandský dodávateľ elektrickej siete TenneT, nedávno vydal správu, v ktorej tvrdí, že ostrov bude o miliardy eur lacnejší ako tradičné veterné elektrárne a medzinárodné napájacie káble.
Rob van der Hage, ktorý spravuje program rozvoja pobrežnej veternej siete spoločnosti TenneT, uviedol: „Veľkou výzvou, ktorej budeme čeliť od rokov 2030 a 2050 je, že miesta blízko pobrežia budú preplnené. Je teda logické, že sa zameriame na oblasti, ktoré sa nachádzajú od pobrežia o niečo ďalej.“
Ako bude takýto umelý ostrov a zároveň najväčšia elektráreň vyzerať ?
Ostrov by mal mať 6 km² a mal by byť obklopený niekoľkými poľami veterných turbín, ktoré budú samozrejme vytŕčať priamo z mora. Miesto bude vybavené niekoľkými budovami pre zamestnancov, letiskom, malou sieťou ciest, zelenými plochami a dokonca umelým jazerom. Ostrov by mal, ako inak, aj vlastný prístav.
Projekt by mal stáť na Dogger Bank, vyvýšenom nánose piesku v strede Severného mora. Oblasť je podľa všetkého dosť plytká a má dobré veterné podmienky na to, aby tu mohol tento 1,75 miliardový projekt stáť. Na to, že projekt nebude drahý ako konvenčné elektrárne, bude napájať mnoho ľudí. A to až 80 miliónov! Z ostrova sa teda budú ťahať diaľkové káble do Británie, Holandska a neskôr aj do Dánska, Nemecka, Nórska a Belgicka.
Je ťažké postaviť niečo takéto ? Pán Van der Hage sa vyjadril takto: „Keď v Holandsku vidíme kúsok vody, chceme vybudovať ostrov alebo zem. Robíme to už stáročia. Toto nie je tá najväčšia výzva.“