Predstavte si, že vás smartfón nezískava elektrickú energiu bežným spôsobom, čiže nabíjaním, ale iba tým, že je vo fyzickom kontakte s vlhkým prostredím. Toto malinké zariadenie vďaka tomu nepotrebuje akumulátor, čiže nemusíme mať obavy, že z ničoho nič exploduje a začne horieť.
To je ale iba jedna z dvoch hlavných výhod, ktoré so sebou tento špičkový vynález prináša. Tú druhú reprezentuje eliminácia potreby pripájať konektor nabíjačky a čakať, až bude batéria naplnená.
Energiu na realizáciu pohybu mu totiž zabezpečuje vyššie spomínaná vlhkosť. Keď nastane interakcie jeho flexibilnej konštrukcie z dvojvrstvového materiálu (uhlíkové vlákna) s mokrým povrchom, robot v tom okamihu získa šťavu, bez ktorej by, logicky, nemohol pokračovať.
Zatiaľ však máme tú česť iba s niečím, čo ešte musí prejsť náročným vývojom, aby to niečo dokázalo jedného dňa slúžiť ľuďom. Využitie podobných technologických výdobytkov modernej éry sa dá predpokladať hneď vo viacerých segmentoch spotrebiteľského trhu, a to vrátane zdravotníctva.
Pomôže aj lekárom
Mini robot by vraj mohol v neďalekej budúcnosti dodávať lieky priamo do tela pacienta, ktorý ich potrebuje. Existujú dve možnosti – buď sa chvíľu poprechádza po pokožke alebo ho lekári dostanú priamo pod ňu, napríklad cez ústa. Keďže neobsahuje žiadne chemikálie, nehrozí tu takmer žiadne potenciálne riziko ublíženia na zdraví.
Forget batteries: this tiny, wriggly robot runs on moisture https://t.co/qBP7RkwA2r pic.twitter.com/oQFW6rMQMU
— The Verge (@verge) January 26, 2018