Trh so zariadeniami, ktoré reprezentujú akúsi trendy alternatívu za klasické fajčenie, momentálne prechádza obrovským boomom. K takzvaným vaporizérom sa dokonca obracajú aj dlhoroční milovníci ťažkých Marlboriek. Robia dobre alebo len skáču z blata do kaluže?
Hoci riziká existujú v každom jednom prípade, pri spôsobe, kedy neprebieha pálenie, ale iba vaporizovanie – napríklad náplne so špeciálnou tekutinou (e-liquid) alebo na husto stlačeného tabaku (IQOS a i.) – nastáva eliminácia celkom slušnej palety zdraviu škodlivých látok. Tie sa za bežných okolností spájajú s fajčením tradičných cigariet, čiže s dymom.
Americkí vedci z National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine vo svojej poctivej práci ale aj napriek tomu upozorňujú, že elektronickým cigaretám treba venovať viac pozornosti, pretože ešte stále toho o nich veľa nevieme, takže je čo skúmať. Avšak v tom, či vaporizovanie predsa len škodí menej ako fajčenie, majú jasno už teraz.
Viac ako 800 výskumov
Ako informuje online plátok The Verge, za týmto tvrdením stojí obrovské množstvo námahy. Odborníci vyvodili závery až po dôslednej analýze cez 800 vedeckých prác, kde bola venovaná pozornosť tejto čoraz frekventovanejšej téme. Dá sa teda povedať, že ide o takzvanú meta-štúdiu, kde sa okrem iného spomína i výskyt kovov či nebezpečných chemikálií v e-liquidoch do elektronických cigariet, pretože majú schopnosť ovplyvniť DNA toho, kto ich inhaluje.
Vaping probably isn’t good for you but at least it’s better than smoking https://t.co/IrCo9HUtwv pic.twitter.com/ICNN9998W5
— The Verge (@verge) January 23, 2018