Možno si ešte spomínaš na gigantickú batériu, ktorú Elon Musk a jeho tím navrhli a postavili v južnej Austrálii. Po týždňoch testovacej prevádzky dokázala batéria zarobiť skutočné peniaze. Veľa skutočných peňazí.
Podľa dostupných informácií za 18. a 19. január svojmu majiteľovi, spoločnosti Neoen, zarobila slušných 800 tisíc amerických dolárov. Musk verí, že finančné výhodu budú inšpirovať aj ďalšie krajiny k nasadeniu jeho riešenia.
100 MW batéria Tesla postavila v Austrálii z dôvodu neustálych výpadkov elektrickej energie, ktoré ovplyvňovali niekoľko desiatok tisíc domácností. Batéria je pritom rozdelená na dve časti. 70 MW/39 MWh má rezervované juhoaustrálska vláda, zvyšných 30 MW/90 MWh obhospodaruje spoločnosť Neoen, s ktorými obchoduje na trhu.
Systém Powerpack má obrovskú výhodu v tom, že sa dokáže prepínať medzi režimami nabíjania a vybíjania v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd. To firme Neoen dalo obrovskú výhodu obchodovať s elektrinou hlavne v obdobiach vysokého dopytu, keď sú ceny za elektrinu vyššie.
Za spomínané dva dni bol dopyt vyšší, než obvykle, a tak si podľa informácií zverejnených Renew Economy, mohla firma Neoen dovoliť predávať 1 MWh za 14 000 austrálskych dolárov, čo je v prepočte 11 tisíc amerických dolárov alebo 8 830 EUR. Cieľom Neoen je postaviť ešte väčšiu batériu, než tá, ktorá momentálne stojí v južnej Austrálii. Tesla však spoluprácu zatiaľ nepotvrdila.
Ak bude batérie profitovať aj naďalej, dá sa očakávať, že záujem o podobný systém bude poriadne stúpať. Opäť to vyzerá tak, že Musk so svojim projektom trafil do čierneho. Snáď sa niečo podobné dostane aj na Slovensko. Snáď.
1mwh elektrickej energie stojí u nás okolo 150€ ak sa nemilým. To majú riadne drahú elektriku :O
Tá cena vystrelí vždy vtedy, keď je výpadok a domácnosti bez elektriny. Práve tieto výkyvy využíva Neoen.