Bitcoin je forma digitálnej meny, ktorá bola vytvorená a ktorá sa používa elektronicky. Nemá nad ňou kontrolu nikto a nevyskytuje sa vo fyzickej podobe, ako eurá alebo doláre. Bitcoin sa „vyrába“ ťažením na počítačoch, ktoré počítajú matematické problémy.
Bitcoin je prvou digitálnou menou, ktoré dnes poznáme ako kryptomeny.
Čím sa Bitcoin a iné kryptomeny líšia od bežných mien?
Bitcoin dnes už dá využiť pre zakúpenie tovaru cez internet. V tomto zmysle ide o rovnaký princíp, aký poznáme pri nakupovaní za eurá.
Najväčším rozdielom medzi Bitcoinom a bežnými menami je fakt, že ide o decentralizovanú menu. Neovláda ho ani jedna inštitúcia, ani jeden štát. Práve tento fakt sa zapáčil obrovskej skupine ľudí, ktorí si neželajú, aby ich peniaze ovládala nejaká veľká banka alebo iná inštitúcia.
Kto vytvoril Bitcoin?
Bol to softvérový vývojár, ktorého poznáme len pod jeho prezývkou – Satoshi Nakamoto. Chcel vytvoriť elektronický platobný systém založený na matematických dôkazoch. Celá idea sa točila a stále točí o mene, ktorá je nezávislá od akejkoľvek centrálnej inštitúcia, s ktorou sa obchoduje elektronicky, a to v reálnom čase a za malé poplatky.
Kde sa nachádza Bitcoin?
Nikde a zároveň všade. Bitcoin nie je podložený zlatom a zároveň neexistuje miesto, kde by sa „tlačil“. Je známe, že iné meny, ako euro či dolár sa dajú dotlačiť podľa toho, ako to vyhovuje veľkým bankám. Tým však znižujú hodnotu danej meny. Koniec koncov, ak je niečoho viac, hodnota celého balíka zákonite klesá.
Bitcoin na to ide inak. Kryptomena vniká ťažením, čo môže skúsiť každý jeden z nás.
Môže sa ťažiť donekonečna?
Nie. V pravidlách bitcoinu je jasne uvedené, že sa do cirkulácie môže dostať presne 21 miliónov vyťažených bitcoinov. Každý bitcoin sa však dá rozdeliť na malé časti (najmenšia časť má hodnotu stomilióntinu bitcoinu a volá sa „Satoshi“ – po tvorcovi).
Na čom je Bitcoin založený?
Bežné meny sú podložené zlatom alebo striebrom. Teoreticky to malo fungovať tak, že by si do banky zašiel s jedným eurom, banka by ti vydala zlato v hodnote jedného eura. Takto to však, ako už dobre vieme, nefunguje. Bitcoin nie je založený na zlate, striebre a ani na žiadnom inom vzácnom kove. Založený je na matematike.
Ľudia po celom svete na svojich počítačoch využívajú softvér, ktorý na ťažbu Bitcoinu využíva matematické rovnice. Rovnica je dostupná pre všetkých z nás, vďaka čomu ju môžeme skontrolovať.
Aké sú hlavné výhody Bitcoinu?
Bitcoin má niekoľko hlavných výhod, ktoré ho odlišujú od bežných mien.
#1 Je decentralizovaný
Sieť bitcoinu nie je kontrolovaná žiadnymi úradmi. Každý počítač, ktorý ťaží bitcoin a spracováva transakcie tvorí kúsoček celej siete. Všetky takéto počítače spolu spolupracujú. Nemôže sa teda stať, že si niektorý štát zmyslí (ako napríklad Cyprus začiatkom 2013), že ľuďom zoberie peniaze. Okrem toho, ak niektorá časť siete vypadne z internetu, peniaze sa nestratia, sú totiž rozložené v celej sieti.
#2 Dá sa ľahko založiť a používať
Ak si chcete otvoriť bankový účet, vyčleňte si aspoň hodinu svojho času, nezabudnite doniesť doklady a v mnohých prípadoch si aj nejaký ten čas počkáte. Ak by ste nedajbože chceli niečo predávať, pripravte sa na spŕšku silnej byrokracie, ktorú všetci tak veľmi milujeme. Svoju bitcoinovú peňaženku si na druhú stranu môžete založiť za pár sekúnd, úplne zadarmo a bez zbytočných otázok.
#3 Je anonymný
Spomínali sme, že bitcoin je vlastne anonymnou záležitosťou? Môžeš mať založených niekoľko bitcoinových peňaženiek, ktoré medzi sebou nie sú prepojené adresou, menom ani žiadnymi inými citlivými údajmi. Treba si však dávať pozor, o tom v ďalšom bode.
#4 Je transparentný
Bitcoin zaznamenáva každú jednu transakciu, ktorá sa v jeho sieti stala v obrovskej verzii účtovnej knihy, ktorá sa volá blockchain. V blockchaine nájdete všetko.
Ak máte verejne dostupnú bitcoin adresu, nahliadnuť do nej môžu všetci. Zistiť tak môžu, koľko bitcoinov sa na nej nachádza. Má to však jeden háčik, ľudia síce vidia, koľko bitcoinov na nej je, nevedia však, že je skutočne vaša, keďže s ňou nie je prepojené žiadne meno.
#5 Transakcie, ktoré takmer nič nestoja
Ako site viete, banky si za prevod peňazí rady dajú zaplatiť. Ide pritom len o malú operáciu, ktorá by nemala stáť viac, ako pár centov. Často sa však stretneme s tým, že za prevody zaplatíme 5, 10 a niekedy aj viac eur. Pri Bitcoine to neplatí.
#6 Je rýchly
Peniaze môžeš poslať kľudne aj na opačnú stranu sveta a prídu do pár minút, a to hneď po tom, ako sieť spracuje transakciu a zapíše ju do blockchainu.
#7 Nedá sa získať späť
Keď raz Bitcoin pošleš na niekoho adresu, nevieš sa ho domáhať späť. Jednoducho je poslaný, transakcia spracovaná, obchod hotový. Späť ho môžeš získať len vtedy, ak ti ho na vlastný podnet pošle príjemca tvojej transakcie.
Bitcoin a kryptomeny ako také sú veľmi zaujímavý koncept, ktorý si získal srdcia mnohých ľudí, a to aj takých, ktorí o kryptomenách doteraz nepočuli. V ďalšej časti sa pozrieme na to, kde sa dá Bitcoin kúpiť, koľko vás to bude stáť a ako na tom ušetriť.