Aj vám príde zvláštne, že najbohatší muž na svete, ktorý svoje peniaze zarobil práve na technológiách, resp. počítačovom softvéri svojim deťom zakázal používanie telefónu až do ich 14. narodenín? Nám tiež, no Bill Gates si nezakladá na tom čo by „mal“ robiť.
„Vždy sme sledovali, ako technológie môžu pomáhať pri kontakte s priateľmi či s domácimi úlohami a zároveň sme sledovali, kedy ich už bolo priveľa,“ povedal Gates.
Každé z troch detí Gatesa, ktoré majú teraz 15, 18 a 21 rokov, vyrástlo v domácnosti, ktorá zakazovala mobilný telefón do 14. roku, používanie telefónu pri večeri a ktorá limitovala, ako dlho na ňom deti mohli byť.
Deti sa sťažovali, nepomohlo
Gates okrem toho priznal, že jeho deti sa mu často sťažovali na to, že ich rovesníci dostávali telefón podstatne skôr, než oni, no to na pravidlách nič nemenilo. Multimiliardár však má aj svoje limity – heslá k rôznym službám si od detí nikdy nepýtal. Zároveň ale poznamenal, že bezpečnosť na internete je pre rodičov „veľmi ťažká“.
Rovnaký prístup mal aj Steve Jobs
Spolu s Gatesom rovnaký názor zastával ešte jeden dôležitý človek v technologickej sfére – otec iPhonu, Steve Jobs. Ten svojim deťom nedovolil, aby ho doma používali. „To, koľko technológií naše deti doma používajú sledujeme a obmedzujeme,“ priznal Jobs po predstavení iPadu.
Mnohí poprední experti na technológie už dávnejšie vyjadrili obavy z toho, aký neblahý vplyv môžu mať smartfóny na mozgy detí. Nejde pritom o samozvaných expertov, ale o ľudí, ktorí vlastnia podiel v spoločnosti Apple v hodnote 2 miliárd dolárov.
Ako svoj telefón tablet používaš ty alebo tvoje deti? Obmedzujete sa?