V Spojených štátoch sa včera rozhodlo o probléme, ktorý nikto nemal. Sieťová neutralita, resp. jej zrušenie bola preberaná už dlhé mesiace, nakoniec sa jej zrušenie nepodarilo zastaviť. Za „veľkou mlákou“ hrozí zrušenie internetu, ako ho poznáme.
O čo ide?
Internet sa skladá z dátových tokov na rôzne servery. Bity a bajty lietajú či už na Facebook, YouTube, Google alebo Netflix. Tieto informácie si pritom až doteraz boli rovné. Operátori nesmeli nijak zasahovať do toho, ktorá služba sa vám otvorí rýchlejšie a ktorá zas pomalšie. To je po novom, minimálne v USA, minulosťou. Operátori tam totiž získali právo cielene spomaľovať alebo zrýchľovať servery, ktoré sa im hodia, resp. nehodia.
Za zrušenie sieťovej neutrality boli republikáni v čele s prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý tvrdí, že doterajšie pravidlá sieťovej neutrality obmedzovali slobodné podnikanie internetových operátorov. Tí dokonca tvrdili, že (pre nich) nevýhodné pravidlá im bránili v rýchlejšom rozvoji sietí.
Férové pravidlá zaviedol Barack Obama
Sieťovú neutralitu zaviedol len v roku 2015 vtedajší prezident, Barack Obama po tom, ako sa objavili prípady znevýhodňovania rôznych typov internetového obsahu. Nová regulácia mala zabrániť, aby sa to v budúcnosti opakovalo a presne to sa včerajším dňom zrušilo. Operátori dostali zelenú, a tak im nič nebráni v tom, aby za určitý poplatok účtovali plnú rýchlosť pre Netflix či YouTube.
Nič však nie je stratené. Konkurencia je krásna vec, tak sme pevne presvedčení, že ak to jeden z operátorov začne výrazne zneužívať, stratí zákazníkov, ktorí prejdú k operátorovi so skutočne férovým pripojením.