Prestížna americká univerzita má na krku veľmi zásadný výtvor, ktorý môže jedného dňa ušetriť značné množstvo elektrickej energie. Ak z neho bude to, čo vedci chcú, aby z neho bolo, tak môže nahradiť lampy v domácnostiach, ale aj tie na uliciach.
Massachusetts Institute of Technology totiž stojí za takzvanou svietiacou rastlinkou. Nie, nejde o vtip, ale realitu, preto do nej vkladajú obrovské nádeje. Ak teda pôjde všetko podľa plánov, dnešné zdroje umelého svetla budú v neďalekej budúcnosti dávnou históriou.
Ich práca však ešte ani zďaleka nekončí, práve naopak. Cieľom vývoja je dosiahnuť takú úroveň svietivosti, že ňou dokážu pokryť naše súčasné potreby, nech už hovoríme o akomkoľvek mieste, píše oficiálny web MIT.
„Našou víziou je spraviť takú rastlinu, ktorá funguje podobne ako stolná lampa – lampu, ktorú netreba zapájať do elektrickej siete. Svetlo je ultimátne poháňané energiou metabolizmu rastliny,“ uviedol na margo úspechu jeden z členov vedeckého tímu, profesor Michael Strano.
MIT just created living plants that glow like a lamp, and could grow glowing trees to replace streetlights https://t.co/s9Ev5bYaHD pic.twitter.com/4m06Vm0iNt
— BGR.com (@BGR) December 16, 2017
Špeciálne nanočastice
Husársky kúsok sa im podaril vďaka vloženiu špeciálnych nanočastíc do listov rastliny, prostredníctvom čoho ju následne asi na štyri hodiny rozsvietili, akoby stlačili klasický zapínač. A najlepšie na tom celom je, že niečo podobné vedia spraviť s takmer hocijakým stromom na ulici, čiže nie sú obmedzení iba na špecifický typ.
„Táto technológia môže byť využitá ako na poskytovanie indoor osvetlenia s nízkou intenzitou, tak aj na transformáciu stromov na sebestačné pouličné svetlo.“
„Aby mohol tím z MIT vytvoriť svietiace rastliny, siahol po luciferáze, enzýme, ktorý umožňuje svetluškám robiť svoju prácu. Luciferáza pôsobí na molekulu luciferín, čo spôsobuje emitovanie svetla. Ďalšia molekula s názvom koenzým A pomáha procesu popri tom, ako odstraňuje reakciu vedľajšieho produktu, ktorý môže inhibovať aktivitu luciferázy.“
Úplná sprostosť, akú dokážu vymyslieť len v SŠA – tí hlupáci nevedia, aká je dôležitá tma!