Jedna z najuznávanejších globálnych autorít vyjadrila podporu rastlinke, ktorá sa dnes používa ako alternatívny liek. Neobsahuje však psychoaktívnu látku THC, ale iba CBD, a práve vďaka nej môže pomáhať napríklad pri takej epilepsii.
Takzvaná lekárska marihuana je v niektorých vyspelých krajinách dostupná prostredníctvom predpisu od lekára. Keď ten uzná za vhodné, že by mohla byť pacientovi nápomocná, tak mu v tom vôbec nič nebráni.
Lekárska verzia populárnej ľahkej drogy nespôsobuje dočasnú zmenu vnímania okolitého sveta, pretože narozdiel od bežnej verzie z ulice neobsahuje vyššie spomínanú látku THC. Človek sa teda správa presne tak isto, akoby vôbec o nič nešlo.
„CBD v tele človeka nepreukazuje žiadne efekty súvisiace s potenciálom zneužitia alebo závislosti,“ vysvetľuje WHO. „Výskumníci strávili mesiace, aby zistili, či cannabidiol, alebo CBD, ingrediencia v marihuane, ktorá nie je psychoaktívna a ktorá je často využívaná na lekárske účely, neškodí,“ dodáva web NewsWeek.
Spustí sa lavína?
Nie, nejde o nič, čo by sme doteraz nevedeli. Podstatné tu je to, že organizácia ako WHO verejne prehlásila lekársku marihuanu za bezpečnú. Bezpečnú z pohľadu účinkov na naše fyzické telá, ale aj z pohľadu účinkov na našu psychiku. A niečo také má obrovský potenciál spustiť lavínu legislatívnych zmien – mnoho krajín totiž teraz začne celkom vážne uvažovať o jej legalizácii. Štátne pokladnice môžu byť v takom prípade podstatne plnšie.
Medical marijuana key ingredient non-addictive – WHO https://t.co/QyRSQfzQB3 pic.twitter.com/2nZKydSf2a
— RT (@RT_com) December 15, 2017