Moderná medicína je jedna úžasná vec, ktorá ľuďom predlžuje životy a zachraňuje životy tých, ktorí by inak s istotou odišli na druhý svet. Jeden muž, ktorý žil pred približne 2 000 rokmi sa modernej medicíny nestihol dožiť. Špičkoví doktori mu však pozornosť venujú aj napriek tomu.
Mužovo mumifikované telo, ktoré bolo nájdené v egyptskej hrobke, prešlo CT (počítačová tomografia) v jednej z nemocníc v New Yorku. Cieľom vyšetrenia bolo zistiť, ako mumifikovaný jedinec zomrel, čo sa aj podarilo. Doktorom sa totiž podarilo diagnostikovať muža, ktorému dali prezývku „Hen“. Jeho diagnóza je aktuálna aj dnes. Bola to rakovina.
„Mal tumor vo fibule, čo je jedna z dvoch dlhých kostí tvoriacich nohu od kolena nižšie,“ vysvetľuje doktor Mark Levinsohn. „Pri bližšom pohľade ide o zhubný nádor, ktorý je svojim spôsobom vzácny. Máme tu teda vzácneho pacienta so vzácnym nádorom, čo medzi nami vyvolalo určitú dávku záujmu.“
Je nemožné zistiť či niekoľko tisícročný pacient zomrel na následky šíriacej sa rakoviny alebo sa to rozhodol ukončiť sám. Rovnako nie je isté či sa starovekí Egypťania nepokúsili o operáciu. Je viac než isté, že vtedy nemali diagnostické prostriedky na to, aby presne zistili, o akú chorobu ide. Tak či onak existujú dôkazy o tom, že sa v Egypte už vtedy praktikovali operácie, ktorými sa vtedajší chirurgovia snažili pomôcť svojim pacientom.
Dobrou správou je aj to, že 2 000-ročný Hen nebude musieť v posmrtnom živote niesť váhu faktúry za diagnostiku. Vyšetrenie totiž uhradila nemocnica.
Radšej by mali hradiť vyšetrenie, a liečbu živých