Americká vesmírna agentúra má v pláne vyraziť za hranice našej slnečnej sústavy. Nie však tak skoro, pretože technológie, ktoré na to potrebuje, ešte zatiaľ ani neexistujú.
Stať by sa tak malo až okolo roku 2069, kedy má legendárna misia Apollo II, počas ktorej chodili prví ľudia po povrchu Mesiaca, oslavovať 100. výročie.
Destináciou prieskumnej vesmírnej lode bude tentokrát najbližší hviezdny systém, čiže inými slovami aj Alfa Centauri, kde sa nachádza štvrtá najjasnejšia hviezda na našej oblohe. Samotný let vraj preto potrvá približne 44 rokov. Všetko záleží už iba od rýchlosti technologického pokroku.
O ambicióznych plánoch NASA informoval web NewScientist, pričom spomína, že vesmírny projekt zatiaľ nedostal ani vlastný názov. Hovoríme tu teda o niečom, čo je ešte iba v úplnom zárodku.
„Podnet pochádza z amerického zákona o financovaní z roku 2016, ktorý NASA prikazuje študovať medzihviezdne cestovanie, aby do roku 2069 dosiahli aspoň 10 percent rýchlosti svetla.“
Úloha prieskumnej lode má spočívať v bádaní po mimozemskom živote, preto zamerajú jej pozornosť najmä na miestnu exoplanétu Proxima b, píše SlashGear.
NASA is sketching out plans to send a probe to visit Alpha Centauri, our nearest star system, along with a massive telescope to watch its journey from home https://t.co/pesfblhnJl #Nasa #Spacecraft https://t.co/gWo5jZO0Ni pic.twitter.com/Ttq7zlqxJs
— New Scientist (@newscientist) December 27, 2017