Jeden z viacerých výdobytkov digitálnej éry sa pomaličky, ale isto stáva súčasťou hlavného spotrebiteľského prúdu. Platba bitcoinom za produkty alebo služby bude onedlho úplne bežnou súčasťou našich dennodenných životov. Čo však jeho negatívne stránky?
Áno, s používaním takzvaných digitálnych mien sa spája aj zopár faktorov, ktoré majú negatívny dopad na úroveň spotreby elektrickej energie. Na to, aby mohla prebehnúť jedna jediná transakcia, je potrebné viac šťavy, ako potrebuje jedna európska domácnosť až na niekoľko dní.
Web zive.cz hovorí o ročnej spotrebe dychberúcich 14 TWh, čo by bez problémov vystačilo jednému malému štátu. Čím je ale kryptomena populárnejšia, tým rastie aj spotreba elektrickej energie. Prečo? Pretože čoraz väčšia popularita znamená, že ju vlastní a používa čoraz viac ľudí. A tým pádom je potrebné čoraz väčšie množstvo šťavy.
Prevody a ťaženie
Bez energie by totiž nemohli takzvaní mineri (alebo aj ťažiči) poskytovať výpočtový výkon na realizáciu transakcií bitcoinov z jedného používateľského účtu na druhý. Aby mohol byť prevod úspešne zrealizovaný, musí najskôr prebehnúť zápis do takzvaného block chainu (virtuálnej účtovnej knihy Bitcoinu) a v rámci toho zase prebieha veľmi náročné šifrovanie, čo vyžaduje poriadny počítač.
Celý tento proces, nazývaný aj PoW (čiže Proof of Work), poskytne transakcii nevyhnutnú úroveň dôveryhodnosti, no zároveň zožerie ozrutné množstvo šťavy. Aby bola iniciatíva minera zisková, teda rentabilná, musí mať k dispozícii poriadne výkonný a teda aj poriadne drahý hardvér. A kde je výkon, tam je logicky aj veľká spotreba, čo sa potom odrazí na mastnom účte od energetickej spoločnosti.
V soucasnosti vychazi spotreba el.na jednu transakci cca 170kWh.To je v cene elektriny cca 12 USD.A spotreba typicke EU domacnosti na 17dni
— glassmanCZ (@glassmanCZ) August 22, 2017
fajn, až na to, že to kolko ľudí používa alebo vlastní bitcoin nijak nesúvisí s množstvom potrebného výkonu alebo spotrebovanej energie pri miningu