Najnovším objavom, ktorý otriasol svetom, sa stala prázdna dutina vo Veľkej pyramíde v Gíze postavenej starovekou civilizáciou pred 4 500 rokmi. Vedci ešte nevedia, čo presne je to za miestnosť alebo prečo sa tam nachádza, no mohla by odhaliť niektoré z tajomstiev, ktoré doposiaľ ľudstvo ešte nevyriešilo.
Pyramídy v Egypte ukazujúce smerom k oblohe sú jednoznačne veľkou, krásnou ale i záhadnou pamiatkou. Po celé tisícročia ich tmavé interiéry zostávali tajomnými. Tajomnými ostanú, to áno, no po včerajšku zrejme o niečo menej.Novoobjavený priestor zvaný „Veľká prázdnota“ sa nachádza blízko stredu pyramídových úsekov a je dlhý asi 30 metrov. Vyskytuje sa presne nad vnútorným koridorom s názvom Veľká Galéria, ktorá je zároveň aj jednou z chodieb spájajúcich dve obrovské miestnosti vo vnútri pyramídy – Kráľovu a Kráľovninu komoru.
Vedci objavili novú miestnosť pomocou technológie pripomínajúcej röntgen
Výskumný tím našiel dutinu v pyramíde pomocou sledovania subatómových častíc, miónov. Mióny sú vytvárané vtedy, keď kozmické lúče, ktoré prenikajú do nášho vesmíru, narazia na atmosféru a rozpadnú sa. Vtedy vytvárajú akési subatómové konfety, ktoré padajú na Zem takmer rýchlosťou svetla. Tieto častice prechádzajú vzduchom ľahšie než pevnými objektmi, ako je napríklad kameň.
Analyzovaním počtu miónov, ktoré prejdú masívnym predmetom ako je pyramída, je teda možné odhaliť prázdne medzery a priestory. Táto metóda je podobná röntgenu, ktorý zobrazí vnútro nášho tela keď si zlomíme kosť. Niečo takéto sa využíva aj pri pozeraní sa do vnútra sopiek. Častice odhalili aj vnútro jadrového reaktoru vo Fukušime a teraz už aj Veľkej pyramídy v Gíze.
Výskumníci ešte nevedia povedať, či je Veľká prázdnota dokonale horizontálna alebo naklonená, či je to len jeden veľký prázdny priestor alebo viac menších susediacich priestorov. Taktiež nevedia, prečo sa v pyramíde táto dutina nachádza. „Sme si istí, že veľká prázdnota tam je, že je pôsobivá a že v žiadnej teórii nebola očakávanou,“ uviedol spoluautor štúdie, Mehdi Tayoubi, z Inštitútu pre dedičstvo, inovácie a uchovávanie na tlačovom briefingu.
Tayoubi má podozrenie, že existencia Veľkej prázdnoty nie je náhodou výstavby alebo začiatok jej rozpadu. Podľa neho bola postavená zámerne. Ďalším krokom výskumu bude postaviť robota, ktorý by sa nejakým spôsobom mohol pretlačiť dnu do pyramídy a preskúmať nový priestor. Tayoubi tiež dodal: „Táto misia je o snahe lepšie porozumieť pyramídam, ale predovšetkým je to o inováciách.“