Vystrelenie aerosólov do atmosféry by ku konečnému dôsledku nemuselo byť až tak dobrým nápadom. Plán, ktorým by sme bojovali proti klimatickým zmenám na našej planéte, by mohol vytvoriť podľa nového výskumu vedľajšie efekty ako sucho alebo hurikány.
Niektorí vedci veria v to, že keď pošleme lietadlo, ktoré by do oblohy rozprašovalo sulfátové aerosóly, pomôže to ochladiť Zem. No takéto drastické kroky by mohli viesť k nechceným výsledkom. Zistili to vedci, ktorí vytvorili model pre sledovanie toho, ako by takéto rozprašovanie ovplyvnilo klímu.
Model simuluje, ako by pravidelné rozprašovanie aerosólov v oboch hemisférach ovplyvnilo klímu medzi rokmi 2020 a 2070. Vďaka výsledkom, ktoré boli publikované tento týždeň, zistili, že by mohli nastať nejaké neželané situácie. O tejto metóde klimatického inžinierstva zvanej stratosférická injekcia aerosólov sa zatiaľ len špekuluje, no vyzerá, že je vedecky veľmi podporovaná.
Ako by malo fungovať takéto ochladzovanie planéty
Myšlienkou je vlastne to, že aerosóly by mali vybudovať akúsi reflexnú vrstvu, ktorá zablokuje časť slnečného žiarenia a ochladí Zem. Toto sa už v prírode deje, keď vybuchujú sopky. Rozprašovanie aerosólov v severnej hemisfére by však viedlo k niekoľkým cyklónom v severnom Atlantiku. Na druhej strane by to vytvorilo sucho v sub-saharskej Afrike a v niektorých častiach Indie. Dobré by to bolo jedine pre juhovýchodné Spojené štáty, Karibik a Mexiko, v zmysle rozptýlenia búrok. Pre všetky ostatné časti sveta by to však mohlo mať nepekné následky.
Stratosférická injekcia aerosólov teda možno nie je najlepším spôsobom, ako bojovať s klimatickými zmenami. Vedci na Harvarde sa v plánoch však posúvajú ďalej a s technikou experimentujú. Je predsa lepšie mať viac plánov v zálohe, no nie? Vždy je však potreba myslieť na potencionálne riziko a nechcené následky.