Doteraz si mnohí z nás solárne panely spájali s obrovskými farmami. Čierno-modré, resp. niekedy len čierne panely čoskoro môže vystriedať oku podstatne príťažlivejšie riešenie. Odborníci totiž pracujú na technológii, ktorá by im umožnila vyrobiť solárny článok, ktorý prakticky nie je vidieť.
Dôvodom má byť využitie vo výškových budovách, kde by solárne články mohli byť využívané napríklad ako okná či iné sklenené štruktúry vytvárajúce celok.
Zachytávajú výhradne neviditeľné svetlo
„Analyzovali sme ich potenciál a zistili, že ak ide o generovanie elektrickej energie, tieto zariadenia zachytávajú výhradne neviditeľné svetlo, majú podobný potenciál ako solárne strešné tašky,“ hovorí Richard Lunt z Michigan State University.
Zaujímavý je aj odhad toho, koľko energie by takého články vedeli vyrobiť len pri použití na mrakodrapoch. „Ak by články zaberali celkovú plochu 5 až 7 miliárd metrov štvorcových, mohli by pokryť cca 40 % spotreby elektriny v USA“. To pri počte rôznych sklom obalených stavieb v USA vôbec nie je nereálne.
Efektivita 5 %, ale to nevadí
Pochopiteľne, efektivita priehľadných panelov ani zďaleka nie je tak dobrá ako pri bežných solárnych článkoch. Výskumníci zatiaľ namerali približne 5 %. Ak by však skutočne mrakodrapy začali vyrábať energiu, aj tá 5 % efektivita by sa odzrkadlila v slušnú usporenú čiastku.