Súťaž Discovery Education 3M Young Scientist Challenge 2017 má svojho víťaza, resp. víťazku. Je ňou len 11-ročné dievča Gitanjali Rao z Lone Tree v Colorade.
Výherný projekt sa týka detekcie hladiny olova vo vode oveľa efektívnejšie, než to, ako to robia tradičné metódy. Gitanjali tvrdí, že ju k tomu inšpirovala nedávna kríza v michiganskom Flinte, kde nedávno došlo ku kontaminácii pitnej vody.
„Napadlo mi to, keď som videla, ako rodičia testujú našu vodu na prítomnosť olova. Pomyslela som si, že to nie je dvakrát spoľahlivý proces a mala by som niečo urobiť, aby som to zmenila,“ hovorí dievča.
V jadre uhlíkové nanotrubičky
Prístroj, ktorý dievčina nazvala Tethys, pre zistenie olova využíva špeciálne uhlíkové nanotrubičky. Nejde teda o detský experiment ale o seriózny projekt. No a teraz sa podržte. Mladučká Gitanjali tvrdí, že ju to zaujalo preto, že sa projekt týkal oboch jej obľúbených oborov – genetiky a epidemiológie. Mňa v 11-tich rokoch hlboko zaujímali akurát tak všetky hry na PlayStation.
„Ak sa sprchujete v kontaminovanej vode, dostanete vyrážku, čo môže ľahko študovať epidemiológ. A ak niekto pije vodu s olovom, jeho deti môžu mať malé vady,“ vysvetľuje. „Vzhľadom na to, že sa tak trochu zaujímam o oba tieto obory a chcem pomôcť zachrániť životy, navrhla som tento prístroj.“
Ak toto nie je frajerina, tak potom asi nič.
https://media.giphy.com/media/F9DzQnxx6ZZNm/giphy.gif