Hugh Hefner, zakladateľ pánskeho kontroverzného časopisu Playboy a kultúrny provokatér, naposledy vydýchol včera vo svojej Playboy rezidencii v Los Angeles vo veku 91 rokov.
Nielen zakladateľ známeho časopisu, ale milovník žien a kultúrny provokatér, ktorému sa podarilo presadiť sexualitu v hlavnom prúde v 50-tych rokoch a tiež dopomôcť sexuálnej revolúcii v 60-tych rokoch.
Už v roku 1953 založil Hefner so svojimi spolupracovníkmi časopis Playboy, ktorý mu takmer cez nos zaistil taký život, akým žil až do svojej smrti. Playbol však nebol len jedným z najznámejších časopisov pre pánov, ale znamenal aj obrovskú revolúciu v tom, čo bolo dovtedy tabu.
„Môj otec žil mimoriadny a vplyvný život nielen ako mediálny a kultúrny priekopník, ale aj ako vedúci hlas pri presadzovaní slobody prejavu, občianskych práv a sexuálnej slobody,“ uviedol Cooper Hefner, syn Hugha Hefnera a vedúci kreatívny pracovník spoločnosti Playboy Enterprises, vo vyhlásení.
American Icon and Playboy Founder, Hugh M. Hefner passed away today. He was 91. #RIPHef pic.twitter.com/tCLa2iNXa4
— Playboy (@Playboy) September 28, 2017
„Definoval životný štýl a étos, ktorý leží v srdci značky Playboy, ktorá je jednou z najznámejších a najdlhšie trvajúcich značiek v histórii. Je tak obrovskou stratou pre jeho manželku Crystal, moju sestru Christie, mojich bratov Davida a Marstona a samozrejme pre celú spoločnosť Playboy Enterprises,“ pokračuje Cooper Hefner.
Vznik Playboy
Hugh Hefner roky pracoval vo vydavateľskom priemysle. Playboy založil, pretože veril, že trh časopisov pre mužov určený bohatším a vplyvnejším klientom bol nevyužitý. Playboy spájal pikantné fotografie s textami od vtedajšej elity medzi žurnalistami. A vyplatilo sa.
Prvé vydanie uzrelo svetlo sveta v decembri roku 1953. Bolo financované z nábytku, ktorý dal ako zábezpeku na pôžičku a so zvyšnými potrebnými financiami mu pomohla rodina a priatelia. Risk je zisk, čo v tomto prípade platí na 100%, keďže Playboy sa stal okamžitým hitom.
Na obálke prvého vydania bola ikonická Marilyn Monroe, ktorej bola venovaná aj dvojstrana v strede magazínu, Hugh Hefner v rozhovore pre CNN v roku 2010 poznamenal, že to bola najlepšia voľba. Hoci je časopis známy najmä vďaka pikantným fotografiám žien, bola v ňom publikovaná aj tvorba spisovateľov, akými boli napríklad Ian Fleming, Margaret Atwood, Jack Kerouac či Kurt Vonnegut.
Okrem beletrie sa v časopise publikovali aj rozhovory nazvané „Playboy Interview“ s celebritami, akými boli Miles Davis, Steve Jobs či Martin Luther King. Hefner bol zastáncom progresívnych tém spoločnosti, preto aj články v jeho časopisy mali nadčasové názory. Bol tiež zástancom práv gayov a iných foriem sociálneho aktivizmu, ktoré v tom čase neboli tak prijímané, ako je tomu v súčasnosti.
Osud rezidencie Playboy
Hefnerov slávny Playboy Mansion päť akrovým pozemkom, ktorý v stojí v Holmby Hills v Los Angeles, bol v roku 2016 predaný Darenovi Metropoulosovi za údajne viac ako 100 miliónov dolárov. Rezidencia má 21 izieb, 2042,66 m2 a preslávila sa najmä vďaka Hefnerovými nechvalne bujarých večierkov, ktorých sa zúčastňovalo množstvo modeliek a celebrít.
Hugh Hefner sa narodil 9. apríla 1926 a naposledy vydýchol včera, 27. septembra 2017, v obklopení milujúcej rodiny.
RIP Hugh…