Solárne panely majú obrovský potenciál poskytovať obnoviteľnú energiu, no mnohým ľuďom sa pohľad na tradičné čierne alebo modré panely nepozdáva. Architekti by mohli byť tak omnoho otvorenejší technike a nainštalovať do prírody zelené, na strechy červené a na steny panely v bielej farbe.
Nová štúdia publikovaná tento týždeň nás zas a znova vedie ďalej do budúcnosti, tentokrát k farebným, no i tak užitočným solárnym panelom. Výskumníci vynašli novú metódu potlačenia panelov silikónovými nanopatternami, ktoré nášmu očku ulahodia rozptýlením zeleného svetla. Panely tak majú takmer z každého uhlu pohľadu zelenú farbu, kvôli ktorej prichádzame len o 10% energie, ktorú by sme z nich mohli vyťažiť.
„Niektorí ľudia hovoria ‚prečo robiť solárne bunky menej efektívnymi ‚? Lenže my ich robíme krásne bez toho, aby sme minuli príliš veľa energie,“ povedala Verena Neder, výskumníčka AMOLF. „Nová metóda, ktorou môžeme zmeniť farbu panelov nie je len ľahko aplikovateľná, ale taktiež veľmi atraktívna pre architektonický dizajn a tým rozširuje ich využitie.“
Väčšina výskumov solárnych panelov sa sústredí na zvyšovanie efektivity a znižovanie nákladov. Farebné panely už síce na trhu sú, ale farbivá a reflexné povrchy, ktoré im dávajú farbu, veľmi znižujú užitočnosť a získanú energiu. Neder a jej kolegovia vytvorili svoje omnoho efektívnejšie zelené solárne panely pomocou jemnej litografie, ktorou je panel potlačený. Tá funguje ako optická gumová pečiatka, ktorou vlastne potlačili povrch solárnych buniek množstvom silikónových nanocylindrov. Toto potlačenie redukuje efektívnosť panelu len o 2%.
Ako ďalší krok výskumníci dizajnujú potlačenie pre vytvorenie červených a modrých solárnych panelov. Po tom čo vytvoria tieto tri farby – základné farby svetla, budú schopní vytvoriť akúkoľvek inú farbu. Musia preto skombinovať niekoľko rôznych nanočastíc, ktorých vzájomné ovplyvňovanie sa vyústi k výslednej farbe. Cesta k bielej tak bude ešte veľmi tvrdý oriešok.