Free University of Brussels má na konte celkom užitočnú inováciu. Jej výskumníci zhotovili šikovného pomocníka z materiálu s takzvanou tvarovou pamäťou. Stačí viac stupňov a všetko sa dá do poriadku.
Pôjde totiž o špeciálny typ polyméru, o akom nedávno hovorila i zaujímavá patentová prihláška spoločnosti Motorola, kde sa všetko točilo okolo unikátneho displeja so schopnosťou opravovať si vzniknuté praskliny. Poškodené miesta ochranného skla z veľmi podobného materiálu analyzuje softvér a potom opraví prítomný hardvér – zahrievacie elementy.
Pri vyššej teplote vie svoj poškodený tvar vrátiť do pôvodného tvaru, a to je presne to, o čo išlo aj odborníkom z Európy. Robotická ruka s jemným dotykom vďaka tomu vydrží podstatne viac aktivity, ako keby ju tvorí niektorý zo zaužívaných materiálov, medzi ktoré patrí aj kov. V neďalekej budúcnosti navyše zvládne ohrev poškodeného miesta bez našej pomoci.
Detaily diela skupinky BruBotics nájdete na webe vedeckého magazínu Science.
Our self healing robots @ERC_Research project featured in @sciencemagazine: https://t.co/LrA5yS3vxo Press release: https://t.co/LsP4Fdf0UT
— BruBotics (@brubotics) August 16, 2017