„Vodné medvedíky“ by tak mohli ostať poslednými tvormi žijúcimi na svete. Ani asteroidy a ani explodujúce hviezdy tieto mikroskopické tvory zvané pomalky zo Zeme nevyhladia.
Nová štúdia usudzuje, že by sa mohli dožiť ešte ďalších 7 biliónov rokov, dovtedy, kým sa nevyparia oceány. A to sú dobré správy pre všetkých pozemšťanov, ktorí dúfajú, že máme vo vesmíre spoločnosť. Ak dokážu pomalky prežiť tak extrémne podmienky, je možné, že život existuje aj na iných miestach, ktoré sa nám zdajú nehostinné.
Ďalšie štúdie sa zamerali na hrozby, ktoré na našu planétu číhajú vo vesmíre. Boli to napríklad zrážky s asteroidmi, blízka supernova alebo obrovské výbuchy s gamma žiarením. V nej vedci odignorovali ľudí, chceli totiž zistiť, ako veľmi nepríjemné udalosti by prežili práve pomalky – poslední svetoví preživší.
Tieto mikroskopické tvory žijú na každom kúsku nášho sveta a sú veľmi odolné. Prečo? Dokážu prežiť desaťročia bez vody alebo jedla. V extrémne nízkych teplotách až -272°C alebo šplhajúcim sa do nebezpečných výšin, napríklad 150°C, by taktiež nemali žiaden problém. Nezastaví ich ani tlak hlbokých morí, vystavenie extrémnej radiácii alebo vzduchoprázdno.
Na to, aby sme vyhladili týchto „vodných medvedíkov“, by sa museli vypariť oceány. Žiadna voda znamená žiadny „vodný medvedík“. Sú totiž tak nedotknuteľné, že by ich nezabila ani jadrová vojna. Ani globálne otepľovanie alebo akákoľvek udalosť, ktorá by spôsobila zmätok v zemskej atmosfére. Nanešťastie, všetky tieto scenáre by spôsobili zánik ľudstva, podotkol Avi Loeb, astrofyzik z Harvardu.
S jeho kolegami prepočítali, ako veľký asteroid, silná supernova alebo gamma žiarenie by muselo zohriať oceány natoľko, že by sa nadobro vyparili. Zistili, že v slnečnej sústave je len 19 asteroidov, ktoré by mohli zapríčiniť zánik pomaliek, no žiadny z nich nie je v kolíznom kurze so Zemou. Supernova by musela nastať 0.13 svetelného roku od Zeme, no najbližšia hviezda dosť veľká na to, aby zapríčinila supernovu, je vzdialená až 147 svetelných rokov. A gamma žiarenie? Je len šanca 1 k trom biliónom, že by takéto žiarenie vyhladilo „vodné medvedíky“.
Mnohí by chceli prežiť v tak ťažkých podmienkach ako pomalky. Ani tie však nemôžu vodiť smrť za nos donekonečna. Za 7 biliónov rokov sa Slnko zmení na obrovskú červenú hviezdu, ktorá istotne zapríčiní, že na Zemi nezostane ani kvapka vody. Až dovtedy však prežijú každú potencionálnu apokalypsu. A to je pre výskumníkov, ktorí veria, že niekde vo vesmíre je život, zaujímavé. Máme totiž hŕbu času nájsť ho.