Pokročilé technologické vymoženosti, ako sú napríklad trojrozmerné tlačiarne, budú v neďalekej budúcnosti zachraňovať životy. Špičkoví vedci zo Švajčiarska dokázali s jej pomocou vytvoriť umelé srdce, ktoré fungovalo ako to naše približne trištvrte hodinu.
Za významným pokrokom stoja odborníci z prestížnej univerzity ETH Zurich.
Srdce vytlačili zo silikónu, pričom pozostáva z dvoch srdcových komôr a tie sú rozdelené ďalšou komorou, kam neustále prichádza a zároveň aj odchádza stlačený vzduch. Toto riešenie mu tak umožňuje plniť funkciu, na akú bolo i zhotovené – dočasne pumpovať krv tomu, kto čaká na zdravé srdce od darcu.
Použitie v tele živého pacienta je ale zatiaľ v nedohľadne, pretože necelá hodina naozaj nestačí. Aby mohlo jedného dňa nahradiť v súčasnosti zaužívané nepraktické lekárske pumpy, musí vydržať fungovať podstatne dlhšie.
Počas testu s najlepšími výsledkami zvládlo približne tých 3-tisíc úderov, informuje Engadget. Ak však zapracujú na lepšej kvalite, a to ako použitého materiálu, tak aj samotnej funkcionality či zhotovenia, z necelej hodiny môžu byť celé dni a neskôr aj celé týždne.
3D-printed silicone heart beats like the real thing https://t.co/Bh45BIJ1uh pic.twitter.com/EDvZLXlQFh
— Engadget (@engadget) 14. júla 2017