Ambiciózny projekt z Kickstarteru sľubuje odosielanie správ, fotografií, hlasových záznamov a aj našej aktuálnej lokality bez akéhokoľvek spojenia s mobilnou sieťou operátora. Všetko, samozrejme, zdarma a bez komplikovaného nastavovania.
Áno, znie to ako niečo nereálne, ale v skutočnosti to reálne je a už čoskoro nás o tom tvorcovia zázračného zariadenia i presvedčia. Sonnet na prvý pohľad vyzerá ako externá batéria s odolnou konštrukciou, no z pohľadu funkcionality toho zvláda oveľa viac, ako iba poskytovať elektrickú energiu hladným mobilným zariadeniam.
Okrem nabíjania prostredníctvom 4 000 mAh zabudovaného akumulátora ich totiž dokáže bezdrôtovo prepájať, aby vedeli medzi sebou komunikovať. A to aj na väčšie vzdialenosti, pričom výrobca sľubuje korektné fungovanie od tých 5 až do 15 kilometrov.
Všetko záleží už iba od toho, či je medzi dvomi komunikačnými bodmi fyzická prekážka. Pokiaľ je však týchto komunikačných bodov v dosahu viac, funkčná vzdialenosť vie bez akýchkoľvek problémov porásť až na závratných 80 kilometrov.
Používateľ smartfónu, ktorý sa nachádza mimo dosahu siete (napríklad v hlbokom lese), môže tak prostredníctvom Sonnetu posielať alebo prijímať textové správy (aj fotky, hlas a i.) od iného používateľa, ktorý je taktiež mimo dosahu mobilne siete a vlastní to isté zariadenie.
Walkie-talkie
Celé to funguje na princípe, na akom fungujú aj vysielačky, preto je v jeho útrobách skrytá výkonná anténa.
Nečaká vás žiadne štelovanie frekvencií a do mobilného telefónu navyše netreba inštalovať žiadnu dodatočnú aplikáciu. Stačí ho len pripojiť cez Wi-Fi k zariadeniu, potom na ňom otvoriť internetový prehliadač, zadať špecifickú webovú adresu a môžete začať veselo chatovať s každým, koho máte v dosahu. A ak by vás náhodou niekto otravoval, dá sa kedykoľvek zablokovať.
Webová aplikácia navyše zahŕňa aj prístup k offline mapám či k užitočnému SOS tlačidlu.
Tvorcovia Sonnetu dokázali cez crowdfunding web Kickstarter vyzbierať len po pár dňoch od spustenia projektu cez slušných 80-tisíc dolárov. Prečo ale slušných? Pretože na realizáciu nápadu potrebovali podstatne menej, a to o viac ako 60-tisíc dolárov. Už teraz je teda jasné, že majú vďaka svojmu nápadu zabezpečenú ružovú budúcnosť.
Odosielanie prvých vyrobených kusov vraj začne už v novembri.