Vedci sa čoskoro vydajú na cestu na ôsmy kontinent našej plánety, nazývaným „stratený.“ No ako to, že ho neobjavili skôr? Tento kontinent sa totiž nachádza pod vodou a nesie názov Zealandia.
Stratený kontinent, ktorý je z väčšej časti pod vodou, je s celým Novým Zélandom a ďalšími malými ostrovčekmi, ktoré vytŕčajú z vody veľký asi ako polovica Austrálie. Vŕtaním hlboko do jeho kôry alebo hornej vrstvy by nová vedecká expedícia mohla poskytnúť dôkazy o tom, ako potápanie jednej zemskej dosky pod druhú (proces nazývaný ako subdukcia), podnietil rast sopky a tohto strateného kontinentu v Tichom oceáne už pred viac ako 50 miliónmi rokov.
„Práve sa pozeráme na miesto, ktoré nám najlepšie spomedzi všetkých ukazuje, ako subdukcia začína,“ povedal vedúci expedície a vedec Gerald Dickens, profesor zemskej, environmentálnej a planetárnej vedy na Rice University v Texase.
Cesta na stratený kontinent
O tomto kontinente sa toho veľa nevie a je tu veľa nezodpovedaných otázok o tom, ako vlastne Zealandia vznikla.
Expedícia 371, financovaná Národnou vedeckou nadáciou a Medzinárodným programom objavovania oceánu, je zameraná práve na získanie odpovedí na nezodpovedané otázky. Viac ako 30 vedcov sa 27. júla vydá na dvojmesačnú expedíciu na palubu JOIDES Resolution, masívnej vedeckej vrtnej lodi.
Z tohto miesta tím navštívi 6 miest v Tasmánskom mori medzi Austráliou a Novým Zélandom na vŕtanie jadier sedimentov zo zemskej kôry. Každé jadro sa bude nachádzať hĺbke 300 až 800 metrov, čo znamená, že vedci majú možnosť vrátiť sa v čase o desiatky miliónov rokov.
„Ak sa vrátite v čase o 100 miliónov rokov, Antarktída, Austrália a Zealandia boli jeden spoločný kontinent,“ povedal Dickens. „Asi pred 85 miliónmi rokov, sa Zealandia oddelila a na čas sa morské dno medzi Zealandiou a Austráliou rozprestieralo na oboch stranách oceánskeho hrebeňa, ktorý ich oddelil. Nové zistenia môžu ukázať, ako sa za ten čas oceánske prúdy a podnebie zmenili. Zealandia je zvyčajne vynechaná z väčšiny klimatických modelov spred 50 miliónov rokov, čo by mohlo vysvetliť, prečo sú tieto modely problematické“, dodáva.