Do rúk verejnosti sa dostali vzácne zábery zhotovené prostredníctvom hardvéru niečoho, čo nesie názov Int-Ball kamera, ktorú ovládajú priamo zo Zeme. Podobou však pripomína lietajúceho robota – teda skôr iba jeho hlavu.
Inými slovami aj Internal Ball Camera funguje ako diaľkovo ovládaný dron, na ktorom je umiestnená kamera. S tou môžu z povrchu modrej planéty sledovať, čo sa momentálne deje na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, a ak chcú, vedia si tak vyhotoviť aj záznam v podobe fotografie či autentického videa.
Verejnosť k ním však až dodnes nemala prístup, pretože ich japonská vesmírna agentúra JAXA, čo je obdoba americkej agentúry NASA, až do dnešných dní ešte nezverejnila. Čerstvá várka záberov, za ktorými stojí malý guľatý dron z beztiažovej paluby ISS, má teda svoju premiéru a vy si ju môžete pozrieť trošku nižšie.
Japan’s space camera drone on the ISS is a floating ball of cuteness https://t.co/4mwXP6gtzx pic.twitter.com/tBOANhGby2
— The Verge (@verge) 17. júla 2017
The Verge píše, že Int-Ball kameru zhotovili prostredníctvom 3D tlačiarne, takže je z jedného kusu a preto disponuje vysokou konštrukčnou kvalitou. Tvorcovia ale použili obyčajné technológie, aké momentálne nájdeme aj v spotrebiteľských dronoch na pultoch, čiže nejde o nič, čo by sa dalo nazvať výnimočným.
Bude šikovnejší
Malý roztomilý robot s váhou okolo jedného kilogramu môže lietať a teda vidieť všade tam, kde mu to fyzické rozmery umožnia. V neďalekej budúcnosti by im však mal byť schopný pomáhať aj so vzniknutými problémami na palube alebo s kontrolou aktuálnych zásob. Nie je preto vylúčené, že ho obohatia o kapacity neurónovej siete.
Viac už ale na spomínaných videách.