Byť priateľský je v povahe každého psa. Práve táto vlastnosť môže predstavovať kľúč k tomu, ako sa z vlkov stali takí miláčikovia, ako ich poznáme dnes.
Psy sa vyvinuli z vlkov pred desiatkami tisíc rokmi (20 000 – 40 000). V priebehu celej dlhoročnej evolúcie vystúpili gény, ktoré robia psy tak spoločenskými, do popredia. Práve vďaka nemu sú psi takí, ako ich poznáme dnes. Spoločenskí, milujúci a osobití.
„Naše nálezy genetických variácií u psov a vlkov poskytujú možný pohľad na osobnosť zvierat a môžu dokonca naznačovať, že podobné gény môžu hrať dôležitú úlohu aj u iných spoločenských druhov zvierat, napríklad mačiek,“ uviedla Dr. Bridgett von Holdt z Princetonskej univerzity.
Výskumníci študovali správanie domácich psov a vlkov žijúcich v zajatí. Štúdia zahŕňala rad skúšok súvisiacich so schopnosťami zvierat pri riešení problémov a v socializácii.
Výsledky ukázali, že vlky boli pri riešení problémov rovnako výkonné ako psy. Samozrejme, psi boli o niečo priateľskejší. Strávili viac času vítaním ľudí a užívaním si ich spoločnosti, zatiaľ čo vlci si držali svoj bezpečný odstup. DNA testy ukázali tiež spojenie medzi určitými genetickými zmenami a správaním, ako je napríklad zvýšená pozornosť voči cudzincom či rozpoznanie pozitívnej sociálnej interakcie.
Dr. Elaine Ostrander z NIH (National Institutes of Health), ktorá je spoluautorkou tejto štúdie, uviedla, že by získané informácie mohli byť veľmi užitočné aj pri štúdiách chorôb u človeka: „Toto vzrušujúce pozorovanie poukazuje na užitočnosť psa ako na genetický systém informujúci o štúdiách ľudských ochorení, pretože ukazuje, ako menšie varianty kritických génov u psov vedú k veľkým syndrómom u ľudí.“
Nový príbeh domestikácie psov
Celý proces domestikácie začal vtedy, keď vlci tolerantní voči ľuďom začali stále častejšie navštevovať tábory lovcov, aby sa nakŕmili zvyškami potravy. Za tisíce rokov evolúcie a vďaka zásahom človeka sa postupne z vlkov vyvinuli psi, také, ako ich poznáme dnes, vo všetkých tvaroch a veľkostiach.