Vedci z univerzity v Melbourne vynašli gél pre 3D tlačiarne, ktorý sa pri poškodení sám zocelí. Mohla by to byť budúcnosť pre poškodené obrazovky našich smartfónov?
Podľa výskumu publikovaného teamleaderom a chemickým inžinierom Dr. Lukeom Connalom, je tento materiál schopný opraviť sa a obnoviť svoju funkčnosť úplne sám, tak ako schopnosť živých organizmov zoceliť svoje tkanivá. Toto by teda umožnilo zvýšiť životnosť výrobkov, ktorá je často limitovaná práve mechanickými závadami.
Materiál, ktorý vyvinuli, môže taktiež meniť tvar, a to i po vytlačení v roztokoch, ako je napríklad voda. Toto poznáme pod názvom 4D tlačenie, so štvrtým „D“, ktoré predstavuje čas.
Tak skoro sa však tešiť nemôžeme. Technológie ešte nie sú natoľko vyvinuté, aby sa naše rozbité obrazovky mohli v najbližšej budúcnosti samé zoceliť. Môže trvať niekoľko rokov, než zistia, ako by spolu mohol tento 3D gél a dotyková obrazovka pracovať. Práve preto sa tím v Melbourne skôr zameriava na iné aplikácie ich materiálu, ktoré nebudú šetriť len peniaze spotrebiteľov.
Snažia sa vytvoriť adaptívne maskovacie materiály, čiže schopnosť 3D gélu meniť farbu. Použiteľné by to bolo pre vojakov tak, aby splynuli s prostredím a aby si mohli na odľahlých miestach vytlačiť čo práve potrebujú pre špecifickú lokalitu. Toto 3D tlačenie by pre nich taktiež znamenalo, že by pri sebe nemuseli nosiť mnoho vecí, a tie potrebné by si vytlačili, len ak by ich naozaj potrebovali.
Ďalším nápadom je používať 3D tlačiareň na vytláčanie náhradných dielov, napríklad pre ponorky, čo znamená, že by nemuseli na palube skladovať niekoľko náhradných častí, ale mohli si ich jednoducho vytlačiť. Tvrdia, že možností je niekoľko, a tak jedného dňa škrabance na našich smartfónoch a neskôr dokonca aj autách budú môcť zmiznúť samé.