Hoci žijeme v 21. storočí, na Zemi ešte stále nájdeme také miesta, kde neexistuje absolútne žiadny prístup k digitálnej diaľnici. Ambiciózny start-up zo Spojených štátov amerických to však chce už onedlho zmeniť, pričom využije až niekoľko stoviek špeciálne vyrobených satelitov, vďaka čomu nadobudnú dosah aj na odľahlé oblasti.
A aby mohli svoj cieľ jedného dňa aj dosiahnuť, bolo nevyhnutné, aby pred spustením hromadnej výroby dostali zelenú od americkej organizácie FCC (Federal Communications Commission), čo sa stalo v uplynulých dňoch. OneWeb tak môže v rámci svojho projektu uskutočniť jeden z prvých a zároveň tých najdôležitejších krokov.
Today the FCC took steps to enable OneWeb to provide service. #OpenMtgFCC 2/2
— The FCC (@FCC) 22. júna 2017
Produkciu dostane na starosti európska spoločnosť AirBus, nevyhnutné financie poskytne SoftBank a o vynesenie satelitov sa zase postará Blue Origin, za ktorou stojí zakladateľ populárneho e-shopu Amazon. Tá na to použije recyklovateľnú nosnú raketu New Glenn.
Adding to the #NewGlenn launch manifest. Agreement with #OneWeb for five launches initially. Happy to work with you @Greg_Wyler pic.twitter.com/4m5LiTzl9R
— Jeff Bezos (@JeffBezos) 8. marca 2017
Zatiaľ je ale reč iba o USA, čo však na druhú stranu hneď neznamená, že bezdrôtový prístup k vysoko-rýchlostnému satelitnému internetu nedostanú iné, predovšetkým technologicky zaostalé krajiny. Jednu z hlavných prekážok momentálne predstavuje samotná regulácia.
Testovacia várka pozostávajúca z 10 satelitov by mala byť kompletná a pripravená letieť na obežnú dráhu Zeme (vo výške zhruba 1 200 kilometrov) niekedy začiatkom roka 2018, informuje web The Verge. Približne o rok neskôr poletia na orbitu aj ďalšie kúsky, kde by ich malo byť dokopy až 720, neskôr dokonca ešte viac. Web BBC spomína až 2 000 satelitov.