Je nechvaľne známe, že my ľudia svojím správaním čistote prírody vôbec neprospievame. Aj keď sme zahltení vlastným odpadom, stále sa nájdu takí, ktorým je to ukradnuté. Preto môžeme nájsť v prírode odpadky rôzneho druhu a výnimkou nie sú ani krásne farebné oceány.
Tie sú totiž, žiaľ, plné plastového odpadu. Teda, vlastne asi aj prestávajú byť. Podľa vedcov je plastového odpadu v oceánoch menej, ako by vzhľadom k veľkosti produkcie malo byť. Jednoducho povedané, podstatná časť plastového odpadu z oceánov mizne nevedno kam.
Príroda teda zrejme mala našej nezodpovednosti dosť a rozhodla sa problém znečistenia vyriešiť po svojom. Z výsledkov štúdie, ktorá bola publikovaná na serveri bioRxiv, vyplýva, že by za záhadným miznutím odpadu mohli stáť mikróby, ktoré sa naučili plast rozkladať.
Znie to síce trochu nepravdepodobne, no minulý rok vedci skutočne zistili, že istý novoobjavený druh baktérií sa dokáže popasovať s uvoľnením molekúl polyetyléntereftalánu (PET), čo je najbežnejšia forma plastu.
Zatiaľ čo prírode trvá rozklad PET približne 450 rokov, spomínaným mikroorganizmom to trvá len 6 týždňov. A práve to predstavuje pádny argument pre túto hypotézu.
Samozrejme, táto skutočnosť by nemala byť dôvodom k rezignácii snahy o obmedzovanie plastových výrobkov, či ochrany životného prostredia triedením a vhodnou likvidáciou nami vyprodukovaného odpadu. Situácia je totiž stále horšia. Dokonca až tak, že by celková hmotnosť plastu v oceánoch mohla časom prekonať biomasu všetkých rýb. Okrem toho aj biorozklad plastov môže mať kopu negatívnych dôsledkov.