Skupinka odborníkov na počítače a umelú inteligenciu z americkej prestížnej univerzity vytvorila hybridného drona, ktorý sám vyhodnotí, kedy je ideálny čas na lietanie a kedy zase na jazdu po vlastných kolieskach. Elektrikou poháňané zariadenie tak môže ušetriť značné množstvo drahocennej šťavy, vďaka čomu potom vydrží v teréne podstatne viac, než keby používa iba vrtule s citeľne väčšou spotrebou, píše web TechCrunch.
MIT’s new drones switch between flying and driving for optimal urban transport https://t.co/Lq75TQCF8W by @etherington pic.twitter.com/J7glpYkNfm
— TechCrunch (@TechCrunch) 26. júna 2017
Ide o výsledok momentálne prebiehajúceho projektu výskumného laboratória Massachusetts Institute of Technology, kde pracujú na koncepte inteligentného aj autonómne fungujúceho dronu, aby jedného dňa dokázal plnohodnotne nahradil živých poštárov, kuriérov či dokonca i tradičné MHD spoje. Ide im však hlavne o to, aby sa presúval z bodu A do bodu B čo najefektívnejšie, čiže pri čo najnižších nákladoch, a bez jedinej asistencie človeka. Keď teda nemusí lietať, radšej zvolí jazdu po ceste.
Dron v podobe ešte stále vyvíjaného prototypu dokáže nadviazať bezdrôtový kontakt s inými zariadeniami (autonómnymi dronmi alebo autami) v jeho okolí, takže okrem toho, že získava, aj poskytuje aktuálne informácie o aktuálnej situácii na cestách alebo vo vzduchu. Odborníci to demonštrovali na ukážkovom modeli mestského prostredia, v ktorom nechali jazdiť až osem hybridných dronov. Vzniku možnej dopravnej nehody zabránili tým, že ich vzájomne zosynchronizovali prostredníctvom spomínanej schopnosti vzájomne komunikovať.