Zakázané dopingové farmaceutické výrobky zrejme už onedlho nahradia technologické alternatívy bez vedľajších účinkov, s ktorými vedia športovci posunúť svoje limity na vyššie úrovne i bez zvýšenia intenzity tréningu. A čerstvá novinka z Harvardu je jednou z nich.
Vizuálne nenápadného exoskeletona od odborníkov z prestížnej univerzity si iba stačí nasadiť a začať sa hýbať. Prítomný mechanizmus má za úlohu pomáhať biologickému telu s fyzickým pohybom, vďaka čomu šetrí energiu používateľa. Pri behu 10 kilometrovej trasy tak prejdeme iba 9,5 kilometra. Tých zostávajúcich 500 metrov za nás v podstate zabehnú technológie, pretože nespálime ani jednu kalóriu.
New advances in #wearable tech could improve athletic performance for runners: https://t.co/6Ljwv45Ek3 @wyssinstitute @ScienceAdvances
— Harvard SEAS (@hseas) 2. júna 2017
Podobný príklad sa ale dá aplikovať aj na čas. Diskrétny asistent má totiž schopnosti zlepšiť priemernú dobu trvania behu špecifickej vzdialenosti o približne 5 percent, čo ocenia predovšetkým vrcholoví športovci, ktorí nemusia zvyšovať tréningové nároky, no i tak dosiahnu citeľne lepšie výsledky.
A aj keď exoskeletony už nepovažujeme za nič prevratné, tento „soft“ kúsok vyniká tým, že ho je možné skryť a zároveň nezavadzia, pretože pozostáva iba z menších častí a po vizuálnej stránke pripomína skôr bežecké kraťasy. Predchádzajúce prevedenia mali mohutné konštrukcie s podobou akéhosi ozrutného robota určeného skôr do nehostinného prostredia, kde človek bez dostatočnej ochrany príliš dlho nevydrží, a nie na bežeckú dráhu.
Skôr či neskôr sa teda z neho môže stať úplne bežný spotrebiteľský produkt, o ktorý bude celkom slušný záujem, a to nielen zo strany profesionálov. Momentálne však stále prebieha náročný vývoj a výskum, čím chcú docieliť ešte vyššiu efektivitu nositeľného zariadenia. Súčasných 5 percent môže v blízkej budúcnosti narásť na 10, možno 15 alebo dokonca až na 20 percent.